Nešto se zlokobno događa s opasnim vulkanom u blizini Hrvatske: Trajalo je 5 sati, ljudi su paničarili
Prošlog tjedna vulkan Campi Flegrei, smješten u blizini Napulja, doživio je seriju od 150 potresa, što predstavlja najveći seizmički val u posljednja četiri desetljeća. Seizmički niz započeo je 20. svibnja nešto prije 20 sati po lokalnom vremenu, uključujući potres magnitude 4,4 na dubini od 2,5 kilometra ispod površine, izvijestili su stručnjaci. Potresi su trajali gotovo pet sati, izazvavši paniku među stanovnicima obližnjih mjesta, no srećom nije bilo prijavljenih ozljeda. Trideset devet obitelji privremeno je evakuirano iz svojih domova, a manji potresi osjetili su se još i tijekom ručka 21. svibnja, prema izvještaju Al Jazeere.
"Ovo je najjači seizmički val u posljednjih 40 godina," izjavio je Mauro Antonio Di Vito, vulkanolog i direktor Opservatorija Vezuva pri Talijanskom nacionalnom institutu za geofiziku i vulkanologiju (INGV), za tu televizijsku kuću.
Znakovi moguće erupcije
Campi Flegrei je najveća aktivna kaldera u Europi i pokazuje znakove koji upućuju na moguću erupciju. Kaldera je vrsta kratera koja nastaje kada se krov vulkana uruši u magmatsku komoru tijekom erupcije. Posljednja erupcija Campi Flegrei dogodila se 1538. godine; mjesecima prije te erupcije, tlo je nabubrilo i poraslo za 20 metara, a zatim se ponovno spustilo nakon što je vulkan izbacio magmu.
Christopher Kilburn, profesor vulkanologije i geofizičkih opasnosti na University College London u Ujedinjenom Kraljevstvu, u intervjuu za Live Science u prosincu 2023. godine rekao je da se tlo ispod Pozzuolija, grada smještenog blizu središta kaldere, podiže već 20 godina. Nepravilni obrasci seizmičke aktivnosti počeli su se pojačavati prije otprilike deset godina i od tada neprestano rastu.
Slični obrasci bubrenja i seizmičke aktivnosti, poznati kao bradiseizmičke krize, događali su se 1970-ih i 1980-ih godina. Između 1982. i 1984. godine, tlo u području Campi Flegrei dizalo se brzinom od 9 centimetara mjesečno, izazivajući više od 1.300 potresa mjesečno, prema izvještaju INGV-a. "Većina tih potresa bila je premala da bi se osjetila, ali počeli su se događati veći potresi koje je stanovništvo osjetilo, što je izazvalo uzbunu," rekao je Kilburn. "I tada je sve stalo."
Tlo se nije vratilo na razinu prije krize 1970-ih i 1980-ih godina, što znači da svaki novi porast dodatno rasteže Zemljinu koru. "Svaka kriza počinje tamo gdje je prethodna završila," dodao je Kilburn.
NASA je uočila kretanje ispod ledene kore planeta Europe: Pogledajte što su uspjeli uhvatiti
Trenutna situacija
Trenutno se tlo podiže brzinom od 2 centimetra mjesečno, prema izvještaju, i nije bilo promjena u ovoj brzini nakon prošlotjednog seizmičkog vala. Oko 450 potresa zabilježeno je u posljednjih mjesec dana, u usporedbi s 1.252 potresa u travnju 2024. godine, većinom s magnitudom manjom od 1, prema CNN-u. Temperature i tokovi ugljičnog dioksida na površini Campi Flegrei također ne pokazuju značajne promjene u usporedbi s posljednjim mjesecima.
Razlog bubrenja još uvijek nije jasan. "Postoji rasprava o tome je li riječ o akumulaciji plina, magme ili je hidrotermalni sustav poremećen," rekao je Kilburn. Bez obzira na uzrok, "ako nešto rastežete dovoljno dugo, negdje će puknuti."
Nakon prošlotjednog seizmičkog vala, gradonačelnik Napulja Gaetano Manfredi izjavio je da je situacija "pod kontrolom" i da "nema opasnosti od erupcije," izvijestila je Al Jazeera. Stručnjaci su za tu televizijsku kuću rekli da je malo vjerojatno da će vulkan uskoro eruptirati.