Srpkinja otkrila pravu istinu o sezonskom poslu u Hrvatskoj: 'Jedno vam neće tolerirati, a zna biti i kaos'
Mila Cvijanović, Srpkinja s trogodišnjim iskustvom u sezonskim poslovima u Hrvatskoj, ove je godine odlučila podijeliti svoje znanje i savjete s onima koji razmišljaju o sezonskom radu. Trenutno radi u Malom Lošinju, gdje je napokon pronašla uvjete koji su u skladu s njezinim željama. Mila naglašava da je ključno shvatiti da sezonski poslovi nisu prilagođeni nama, već su inherentno kaotični, i da se fokusiramo na rad, dobru plaću i priliku za rad na moru.
Prvi korak za sezonski posao u Hrvatskoj je pribavljanje potvrde o nekažnjavanju, koju možete dobiti u policiji u svom gradu. Ovaj dokument, koji traje šest mjeseci, potreban je za izradu radne dozvole i mora biti na latinici. Mila preporučuje traženje poslova na web stranicama poput "hr.jooble.org", "posao.hr", "moj-posao.net" te putem Facebook oglasa i grupa. Nakon pronalaska zanimljivog posla, potrebno je poslati životopis na navedenu adresu.
@milacvijanovic Sezonski posao Hrvatska| part 2 | #fyp #sezonskiposao #hrvatska2024 #odgovorinapitanja #mila #sezona2024 ♬ original sound - Mila Cvijanovic
Realna očekivanja
Mila savjetuje da se ne očekuju bajkoviti uvjeti odmah na početku. "Nemojte odmah tražiti najbolji hotel na rivijeri i platu od 2000 eura", upozorava. Važno je provjeriti sve uvjete, uključujući plaću, smještaj i slobodne dane. Uvjeti su ključni, jer dobra plaća bez osiguranog smještaja i hrane možda neće biti dovoljna za ugodan boravak.
Plaće za sezonske poslove kreću se od minimalca, oko 800 eura, a Mila objašnjava da je to dobra početna plaća za prvu sezonu. "Ja sam toliko imala u prvoj sezoni i živjela sam super, jer sam imala osiguran smještaj, hranu i slobodne dane", ističe. Također, napominje da se ne može očekivati ista plaća za različite poslove, te preporučuje poslove koji uključuju bakšiš, poput konobara ili recepcionara.
Hrvatica provela tri dana u Srbiji i vratila se s vrlo zanimljivim zapažanjima: 'Da se ne lažemo'
Sezonski poslovi obično traju od svibnja do listopada, a idealno je ostati najmanje dva mjeseca. Rad na crno Mila ne preporučuje, s obzirom na to da je Hrvatska članica Europske unije i da to može donijeti probleme. Za studente savjetuje da polože ispite prije odlaska na sezonski rad, kako bi se mogli potpuno posvetiti poslu.
@milacvijanovic Sezonski posao Hrvatska 2024.| part1 Pišite vaša pitanja i da li želite Whatsapp grupu da pravimo🙌🏼 #sezonskiposao #hrvatska2024 #sezona2024 #preporukice #milatv ♬ original sound - Mila Cvijanovic
Rad u paru
Mila kaže da poslodavci ovdje baš i ne toleriraju dolazak u paru. Poslodavci nisu uvijek oduševljeni zapošljavanjem parova ili prijatelja zajedno, jer se boje da jedna osoba može biti bolja radnica od druge ili da bi mogli doći s ciljem zabave, a ne rada. "Ako se plašite da nećete uspjeti zajedno, možda možete naći posao u istom gradu", predlaže Mila kao najbolju soluciju.
Mila zaključuje da su sezonski poslovi odlična prilika za stjecanje iskustva i da se, uz pravilno planiranje i realna očekivanja, može dobro živjeti i raditi na hrvatskoj obali.