Znanstvenici imaju bizarnu teoriju o ljudskom životu: 'Svi živimo u prošlosti, a nismo toga ni svjesni'
Iako je ljudima prirodno putovati kroz vrijeme samo u jednom smjeru, ova teorija se čini prilično ekstremnom. Naime, postoji kašnjenje od otprilike pola sekunde između trenutka kada naš mozak donese odluku i trenutka kada postanemo svjesni te odluke. Tehnički, to znači da živimo u prošlosti.
Tako barem glasi teorija, a koliko ćete joj vjerovati, prepušteno je vama. U međuvremenu, dr. Chris Smith je u svojoj radijskoj emisiji "Pitajte golog znanstvenika" objasnio kako bi to trebalo funkcionirati. Da razjasnimo, on nije 'goli znanstvenik' jer vodi emisiju bez odjeće, već se ime odnosi na uklanjanje složenosti znanstvenih odgovora i njihovo pojednostavljivanje, piše LADbible.
Dr. Smith je spomenuo studiju staru nekoliko desetljeća koja je istraživala razliku između trenutka kada osoba odluči nešto učiniti i trenutka kada postane svjesna te odluke. U eksperimentu su sudionicima dali lažni daljinski upravljač i prikaz slajdova, a oni nisu znali da su zapravo njihovi moždani valovi kontrolirali sljedeći slajd.
Čovjek je ispričao jezivo svjedočanstvo o bliskom susretu sa smrti: 'Već su me spremili u vreću'
Živimo u prošlosti
Kada su istraživači vidjeli skok u moždanoj aktivnosti koji je ukazivao na želju za pritiskom gumba, otkrili su kašnjenje od otprilike pola sekunde. Dr. Smith je rekao: "Svi mi živimo u prošlosti između trećine i pola sekunde."
Dakle, svaku odluku koju donesete zapravo donosite malo prije nego što postanete svjesni te odluke, a vaš misaoni proces kasni za radnjama koje izvodite dok komunicirate sa svijetom. Također uvijek gledamo stvari u prošlosti, jer postoji kašnjenje u vremenu koje je potrebno svjetlosti da stigne do naših očiju, što znači da neprestano promatramo svijet kakav je bio prije kratkog vremena.
Sve što vidimo je refleksija svjetla iz prošlosti, a budući da je vremenska odgoda tako kratka, gotovo je isto kao da vidimo stvari kakve jesu. Isto vrijedi i za zvuk - sve što čujete ima malo kašnjenje jer zvuk putuje i treba mu vremena da stigne do nas.