Ljudi se našli u središtu katastrofalne pojave: Zemlja je eksplodirala, krhotine i kipuća tekućina letjele svuda
Yellowstone Nacionalni Park, smješten na vrhu supervulkana koji zagrijava i zakiseljava podzemne vodene rezerve, jedan je od najimpresivnijih prirodnih prizora u Sjedinjenim Američkim Državama. No, ta nevjerojatna ljepota dolazi s određenim opasnostima.
Eksplozija koja se dogodila 23. srpnja u 10:19 sati po lokalnom vremenu točno pokazuje zašto. U geotermalnom području zvanom Biscuit Basin, blizu Sapphire Poola, sjeverno od Old Faithfula, vruća voda eruptirala je iz podzemlja u većem obujmu nego inače. Srećom, nitko nije ozlijeđen, ali video snimljen od strane korisnice Facebooka Vlade March prikazuje crnkastu fontanu materijala kako izbacuje u zrak dok posjetitelji parka bježe u zaklon.
Naravno, neki su izrekli nekoliko neprimjerenih riječi dok se spektakl odvijao. Treba napomenuti da nema razloga za brigu. Eksplozija nije bila vulkanskog podrijetla, već hidrotermalna, povezana sa zagrijavanjem vode u podzemnim rezervoarima.
Kako je došlo do toga?
"Hidrotermalne eksplozije događaju se kada voda iznenada pređe u paru ispod zemlje, i relativno su česte u Yellowstoneu," stoji u zajedničkom priopćenju Američkog geološkog zavoda (USGS) i Yellowstone Nacionalnog Parka.
"Primjerice, Geysir Porkchop, u Norris Geyser Basinu, doživio je eksploziju 1989. godine, a mali događaj u Norris Geyser Basinu zabilježen je na monitoring opremi 15. travnja 2024. Slična eksplozija poput današnje dogodila se i u Biscuit Basinu 17. svibnja 2009."
Pod zemljom, pod višim tlakom, voda se može zagrijati znatno iznad točke vrenja od 100 stupnjeva Celzija. Na temperaturama visokim kao 250 stupnjeva Celzija, voda može brzo preći u paru, šireći se u tom procesu. Bez izlaza iz zatvorenog podzemnog prostora, ona eksplodira kroz tlo. Ovo je slično mehanizmu koji proizvodi gejzire, ali mnogo nasilnije, izbacujući ne samo vodu, već i druge zemaljske ostatke.
Nijedna hidrotermalna eksplozija u Yellowstoneu nije izravno povezana s magmom, ali mogu biti potaknute seizmičkom aktivnošću. Yellowstone stalno bilježi seizmičku aktivnost, obično između 1.500 i 2.500 potresa godišnje.
#Yellowstone Park staff are on scene assessing conditions after a small hydrothermal explosion occurred today (July 23) in #BiscuitBasin. There are no reports of injuries. The boardwalk, on the other hand, will need a few repairs. The area remains temporarily closed. NPS photos. pic.twitter.com/XrHuUhw7fk
— USGS Volcanoes🌋 (@USGSVolcanoes) July 23, 2024
Nije jedna od većih
Biscuit Basin sam po sebi čini se da je samo povremeno aktivan, ali takve erupcije nisu neuobičajene, a ovaj incident bio je relativno mali u usporedbi s ostalim hidrotermalnim eksplozijama. Ove izbacivanja pare, vode, blata i stijena mogu doseći visinu do 2 kilometra, raspršujući krhotine na ogromno područje i ostavljajući krateri za sobom. U stvari, krater je tek nedavno otkriven povezan s malom eksplozijom koja se dogodila u Norris Geyser Basinu u travnju ove godine.
Kada će eruptirati ubojiti supervulkan Yellowstone? Znanstvenici došli do vrlo zanimljivih otkrića
Ove manje eksplozije relativno su česte. Međutim, najveće su prilično rijetke, događaju se samo jednom svakih 700 godina. Dakle, iako je ova eksplozija izgledala impresivno, ona je zapravo manjih razmjera u usporedbi s onim što regija može proizvesti.
Iako nije bilo ozlijeđenih, eksplozija je oštetila šetnicu u Biscuit Basinu, a područje uključujući parkiralište ostaje zatvoreno za turiste dok se ne provede procjena štete i popravci.