FBI se plašio oružja koje je Nikola Tesla stvarao: 'Promijenio bi tijek ratovanja'
Njegovi doprinosi su oblikovali 19. i 20. stoljeće, a mnogi prepoznaju njegovu genijalnost. Tesla je bio pionir bežične komunikacije, razvio sustav izmjenične struje koji je postao temelj moderne elektroenergetike i patentirao brojne izume koji su značajno utjecali na svijet.
Među njegovim najpoznatijim inovacijama nalaze se polifazni sustav izmjenične struje, Teslin transformator, Teslin oscilator, Teslin indukcijski motor, bežična telegrafija i Teslin kalem. Ovi izumi imali su dubok i dugotrajan utjecaj na znanost i tehnologiju, postavivši temelje za moderni elektroenergetski sustav i komunikacijske tehnologije. Teslin izvanredan intelekt ostavio je naslijeđe koje i dalje inspirira i potiče napredak u različitim znanstvenim područjima.
Jedan od manje poznatih projekata na kojem je Tesla radio bio je "zraka smrti", oružje za koje je vjerovao da bi moglo biti toliko moćno da bi spriječilo ratove. Dok su drugi znanstvenici istraživali sunčevu energiju i ogledala, Tesla je eksperimentirao s električnom energijom. Tvrdio je da bi usmjereni snop čestica mogao biti izrazito opasan i da bi mogao uzrokovati ozbiljne ozljede, nazivajući ga "snopom smrti" umjesto "zrakom".
Nakon Tesline smrti, FBI je deklasificirao dokumente iz njegovih arhiva koji su otkrili iznenađujuće informacije. Među dokumentima su pronađeni planovi za "zraku smrti", kao i koncept bežičnog prijenosa energije. Tesla je prvi put javno spomenuo ovo oružje 1934. godine u New York Timesu. On je objasnio da bi snop smrti mogao oboriti deset tisuća neprijateljskih zrakoplova s udaljenosti od 250 milja i uzrokovati trenutnu smrt velikog broja vojnika. Tesla je smatrao da bi takvo oružje moglo potpuno zaustaviti ratovanje, jer bi postrojenja za njegovu proizvodnju bila nepokretna.
Trump imao uvid u dokumente
Za učinkovito funkcioniranje snopa smrti, Tesla je smatrao da će biti potrebno razviti četiri nova izuma i koristiti električnu energiju od 50 milijuna volti. Godine 1935. napisao je detaljnu studiju o ovom oružju, nadajući se da će privući investitore za daljnji razvoj. Ova studija pronađena je 1983. godine u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu i jedini je dokument koji je Tesla napisao o svom oružju. Pokušao je dobiti potporu od američkog Ministarstva obrane, ali bez uspjeha.
Tesla je također kontaktirao različite savezničke vlade, uključujući američku, kanadsku, englesku, francusku, sovjetsku i jugoslavensku, pokušavajući pronaći podršku za svoje ideje. Najviše napretka postigao je u pregovorima sa Sovjetima. Novi dokumenti pokazuju da je Tesla dostavio dokumentaciju o svom oružju sovjetskoj tvrtki Amtorg Trading Corporation i da je navodno primio 25.000 dolara od Sovjetskog Saveza. Ovi novi dokazi sugeriraju da Tesla nije odustao od svog projekta te je nastavio raditi na njemu i testirati ga.
Nakon Tesline smrti, FBI je zaplijenio materijal o oružju, uključujući eksperimentalne bilješke, formule i nacrte. Dokumenti su privukli pažnju Bijele kuće, a FBI je nastojao zadržati materijal barem dva dana kako bi ga pregledao. Dokumenti su kasnije vraćeni Kosanoviću i završili u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu. Osim toga, postoje povijesni dokumenti koji potvrđuju uspješno testiranje Teslinog oružja, ali sudbina mnogih papira još uvijek ostaje nepoznata.
Revolucionarno otkriće znanstvenika na južnom polu Mjeseca: 'Kreće utrka tko će tamo doći prvi'
John G. Trump, stric Donalda Trumpa, potpisao je dokument koji potvrđuje da je Tesla primio 25.000 dolara od Sovjeta za nacrte novog oružja, iako je Trump smatrao da je Teslin rad bio uglavnom spekulativan i filozofski.