Znanstvenici došli do stravične spoznaje o mikrovalnim pećnicama: Pogledajte što živi u njoj
Kuhinja je često najneurednije mjesto u domu, a oni koji su živjeli u studentskim stanovima to posebno dobro znaju. No, nova studija otkriva da mikrovalna pećnica, jedan od najčešće korištenih kuhinjskih uređaja, krije daleko više mikroba nego što bi itko mogao zamisliti.
I ne samo to, već su bakterije koje se nalaze u ovim uređajima otporne na zračenje i množe se svakom sekundom.
Studija koju je provela ekipa iz Darwin Bioprospecting Excellence SL u Paterni, Španjolska, a objavljena u časopisu Frontiers in Microbiology, otkrila je da su mikrobi sposobni prilagoditi se ekstremnim uvjetima i uspijevati u mikrovalnim pećnicama. Jedan od autora studije, Daniel Torrent, izjavio je: "Naši rezultati pokazuju da domaće mikrovalne pećnice imaju 'antroposofičniji' mikrobiom, sličan onome na kuhinjskim površinama, dok laboratorijske mikrovalne pećnice sadrže bakterije otpornije na zračenje."
Tijekom istraživanja, tim znanstvenika identificirao je 747 različitih skupina bakterija u mikrovalnim pećnicama pronađenim u domovima, uredima i laboratorijima. Mikroorganizmi analizirani u sklopu studije pokazali su sličnosti s mikrobima pronađenima na solarnim panelima, što ukazuje na njihovu sposobnost da postanu otporni na ekstremne uvjete.
'Redovito dezinficirajte'
Kako se navodi u priopćenju za javnost, "otkriveno je da se sastav tipične mikrobne zajednice djelomično preklapa između zajedničkih domaćih mikrovalnih pećnica i onih u pojedinačnim kućanstvima, dok su laboratorijske mikrovalne pećnice bile znatno drugačije. Raznolikost mikroba bila je najmanja u mikrovalnim pećnicama pojedinačnih kućanstava, a najveća u laboratorijskim."
Dodano je i da "neke vrste iz rodova pronađenih u domaćim mikrovalnim pećnicama, kao što su Klebsiella, Enterococcus i Aeromonas, mogu predstavljati rizik za ljudsko zdravlje. Međutim, važno je napomenuti da mikrobna populacija pronađena u mikrovalnim pećnicama ne predstavlja jedinstven ili povećan rizik u usporedbi s drugim uobičajenim kuhinjskim površinama."
Ove namirnice mogu postati izuzetno opasne ako ih podgrijavate u mikrovalnoj pećnici
Što se tiče savjeta za vlasnike mikrovalnih pećnica, Torrent je preporučio: "Za opću populaciju i laboratorijsko osoblje preporučujemo redovito dezinficiranje mikrovalnih pećnica razrijeđenom otopinom izbjeljivača ili komercijalno dostupnim dezinficijenskim sprejom. Osim toga, važno je obrisati unutarnje površine vlažnom krpom nakon svake upotrebe kako bi se uklonili ostaci hrane i odmah očistiti proliveno kako bi se spriječio rast bakterija."
Ova studija naglašava važnost redovitog čišćenja mikrovalnih pećnica kako bi se smanjio rizik od mogućih zdravstvenih problema uzrokovanih mikroorganizmima koji se skrivaju u ovom uređaju.