Kod Istre snimljena morske nemani od 100 tona: 'Jedna je od najvećih na svijetu'
Ovi impozantni kitovi, koji su među najvećim životinjama u Sredozemnom moru, privukli su veliku pozornost ljubitelja prirode i znanstvenika.
Veliki kit, koji može doseći dužinu od 27 metara i težinu do 100 tona, drugi je najveći sisavac na svijetu, odmah iza plavog kita. Ove životinje mogu živjeti i do 80 godina te preferiraju život u malim skupinama ili samostalno.
Moćna bića
Prema riječima Draška Holcera, višeg kustosa Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, veliki kitovi dolaze u Jadran u razdoblju parenja i zbog prisutnosti planktonskih račića koji su im glavna hrana.
Nažalost, u 20. stoljeću ovi kitovi su bili žrtve intenzivnog lova, s više od 725.000 jedinki ubijenih samo na južnoj hemisferi. Trenutno je njihovo stanje u oceanima nepoznato, dok su u Sredozemnom moru ocijenjeni kao osjetljivo ugroženi.
U Europu stigao novi opasni virus: Zovu ga 'ljenjivcem', a evo koji su simptomi i kako se prenosi
Svi kitovi u Jadranskom moru su zaštićena vrsta i lov na njih je zabranjen. Stručnjaci su stoga apelirali na javnost da ne uzrujavaju ove veličanstvene životinje kako bi se očuvala njihova sigurnost i dobrobit.