Potvrđeno postojanje još jedne figure iz Biblije koje će uzdrmati vjernike: 'Ima veze s demonskim kamenom'
U Jeruzalemu je otkriven drevni kameni pečat koji bi mogao biti povezan s ratnikom spomenutim u Bibliji. Ovaj crni pečat veličine deset centi vjerojatno je nošen kao amulet oko vrata muškarca koji je imao visoki položaj u svetom gradu prije oko 2700 godina.
Kameni pečati koristili su se kao svojevrsne drevne identifikacijske kartice. Ovaj konkretni pečat nosi ugraviranu sliku krilatog "džina" ili "demona", što je motiv koji dosad nije viđen u Izraelu. Na pečatu su također ugravirana dva imena – "Yehoʼezer" i "Hoshʼayahu" – koja se oba spominju u Bibliji. Skraćeni oblik imena Yehoʼezer, "Yoʼezer", bio je ime jednog od ratnika kralja Davida, izraelskog kralja tog doba. Ime Hoshʼayahu je paralelni oblik imena "Azarija ben Hošaja", koje se spominje u knjizi proroka Jeremije.
"Ne može se isključiti mogućnost da je upravo Yehoʼezer osobno ugravirao imena na ovom objektu," izjavio je Ronny Reich, istraživač s Sveučilišta Haifa, u priopćenju za javnost.
Ovo otkriće također pruža nove dokaze o multinacionalnoj kulturi koja je cvjetala u drevnom Jeruzalemu, kako je opisano u Bibliji. Tijekom razdoblja Prvog hrama, kada je pečat izrađen, Jeruzalem je bio podložan Asirskom Carstvu. Umjetnički i kulturni utjecaj ove vladajuće sile odražava se na pečatu, jer nosi ugraviranu sliku krilate zaštitne figure.
'Rijetko i neobično otkriće'
Krilate demonske figure poznate su u neoasirijskoj umjetnosti iz razdoblja od 9. do 7. stoljeća prije Krista, prema priopćenju. Činjenica da je izvorni vlasnik pečata odabrao demona kao svoj osobni amblem "može ukazivati na to da se osjećao dijelom šireg kulturnog konteksta", rekao je Yuval Baruch, voditelj iskopavanja. Međutim, dva imena ugravirana na obje strane ove figure napisana su hebrejskim pismom, što sugerira da je tko god ih je urezao, čvrsto držao do svog lokalnog identiteta, dodao je Baruch.
"Ovo je iznimno rijetko i neobično otkriće", izjavio je arheolog i asiriolog Filip Vukosavović iz Izraelske uprave za antikvitete, koji je proučavao pečat. Ovaj pečat "otvara još jedan prozor u dane Kraljevstva Jude tijekom razdoblja Prvog hrama i svjedoči o međunarodnim vezama te administracije", rekao je izraelski ministar baštine, rabin Amichai Eliyahu. "Time se pokazuje važnost i centralnost Jeruzalema već prije 2700 godina."
Štoviše, otkriće pruža jasniju sliku o razini pismenosti Jeruzalemaca tijekom tog razdoblja. "Suprotno uvriježenom mišljenju, čini se da pismenost u ovom razdoblju nije bila isključivo domena elite društva. Ljudi su znali čitati i pisati – barem na osnovnoj razini, za potrebe trgovine," rekao je Baruch.
Pojavljuje se u Bibliji
Istraživači su pečat pronašli u blizini južnog zida Brda hrama, u Nacionalnom parku Grada Davida. Vjeruju da je pečat nosio kao amulet muškarac po imenu Hoshʼayahu, koji je imao visoki položaj u administraciji Kraljevstva Jude. Svoj zaključak temelje na prisutnosti rupe probušene kroz komad, vjerojatno kako bi se nosio na uzici, kao i na visokoj umjetničkoj razini potrebnoj za izradu komada.
"Pečat, izrađen od crnog kamena, jedan je od najljepših ikada otkrivenih u iskopavanjima drevnog Jeruzalema", rekli su istraživači. Figura prikazana na pečatu korača udesno i podiže jednu ruku prema naprijed s otvorenim dlanom, "možda sugerirajući neki predmet koji drži", stoji u priopćenju.
Natpis na paleohebrejskom pismu ugraviran je s obje strane figure i glasi: "LeYehoʼezer ben Hoshʼayahu." Ime Yehoʼezer pojavljuje se u Bibliji u skraćenom obliku, Yoʼezer, koji je bio jedan od boraca kralja Davida. A u knjizi proroka Jeremije, koja opisuje razdoblje u kojem je pečat izrađen, ime Hoshʼayahu pojavljuje se u paralelnom obliku: Azarija ben Hošaja.
Potvrda tisućljetne veze
Oba dijela biblijskog imena napisana su obrnutim redoslijedom u odnosu na ime vlasnika pečata, objašnjavaju istraživači. Drugo ime je isto, ali se pojavljuje u skraćenom obliku na pečatu. Stoga oblik pisanja u ovim biblijskim tekstovima odgovara imenu ugraviranom na novootkrivenom pečatu, pružajući dodatne dokaze da je izrađen tijekom razdoblja Prvog hrama.
Iako je krilata figura pažljivo ugravirana, graviranje imena "učinjeno je na traljav način", rekao je Ronny Reich, profesor sa Sveučilišta Haifa. To podržava teoriju istraživača da je, nakon smrti Hoshʼayahua, njegov sin Yehoʼezer naslijedio pečat i ugravirao svoje ime i ime svog oca s obje strane demona.
"Ovaj jedinstveni nalaz pridružuje se popisu bezbrojnih arheoloških otkrića u Gradu Davidu - povijesnom mjestu biblijskog Jeruzalema - potvrđujući biblijsko naslijeđe Jeruzalema," rekao je Ze'ev Orenstein, direktor međunarodnih poslova Zaklade Grada Davida, za Fox News Digital. "Također služi kao još jedna potvrda tisućljetne veze koja povezuje židovski narod s Jeruzalemom - ne samo kao stvar vjere, već i kao stvar činjenice."