Ova plaža u Istri je možda i najljepša u Hrvatskoj, ali je i izrazito opasna: 'Treba uvesti kazne'
Jedna od trenutno najpopularnijih plaža u Istri, poznata pod nazivima Galebove ili Golubove stijene, sve češće privlači pažnju ne samo zbog svoje iznimne ljepote, već i zbog rastućih sigurnosnih problema. Rasprave o ispravnom nazivu ove atraktivne destinacije i dalje traju, no prava briga je postala sigurnost posjetitelja, s obzirom na to da ne postoji adekvatan nadzor koji bi osigurao bezbrižan boravak na ovoj lokaciji.
Svaki dan stotine avanturista, od skakača sa litica do plivača, kajakaša i izletnika brodovima, dolaze uživati u prirodnim ljepotama ove plaže. No, najviše problema dolazi s mora. Dolores Brenko Škerjanc iz Lučke kapetanije Pula ističe da je situacija na terenu izuzetno zahtjevna. "Bez sidrenja i vezivanja, treba biti 150 metara od obale. Ako to nije slučaj, slijede kazne", upozorava ona. Nažalost, brojna nelegalna sidrišta postavljena su samo 20-ak metara od stijena, što dodatno otežava posao kapetanije. Kazne za kršenje pravila kretanja morem kreću se od 400 eura naviše, a situacija zahtijeva stalnu prisutnost lučkih službenika.
Unatoč nastojanjima, kontrola je teška, a posjetitelji se neprestano pokušavaju približiti atraktivnim liticama i ući u poznate pećine, dom slepih miševa i povremeno mediteranskih foka. Čak su i veliki turistički brodovi počeli dolaziti u blizinu, povećavajući kaos na moru.
Rast popularnosti i prijedlozi za rješavanje problema
Popularnost Galebovih ili Golubovih stijena dodatno je porasla kada ih je poznata američka platforma za traženje specijaliziranog smještaja ove godine uvrstila među osam najljepših plaža na svijetu. „Mislim da je ovo mjesto odlično, cijela Istra je prekrasna. Oduševljeni smo skokovima s litica i pećinama, a za to smo saznali na internetu,“ rekla je jedna turistkinja iz Poljske.
Unatoč rastućoj popularnosti, nužno je osigurati sigurnost svih posjetitelja. Silvija Butinjoni, direktorica Javne ustanove Natura Histrica, predlaže postavljanje psiholoških barijera i pontona za kontrolirani ulazak plivajući. "Moj prijedlog je da se ulazi samo plivajući, a s bočne strane da se postave pontoni za vezivanje kajaka," navodi Butinjoni.
Degradacija okoliša i potrebne mjere zaštite
Osim problema s morem, Valovinska borova šuma, koja okružuje ove stijene, pretvorena je u improvizirani toalet na otvorenom, što dodatno naglašava potrebu za hitnim mjerama zaštite. Pomorski službenici priznaju da je trenutna situacija teško kontrolirati i upozoravaju da se mora poduzeti nešto kako bi se spriječila daljnja degradacija okoliša.
O ovom prizoru s plaže bruji pola Europe: 'Ovo je nešto što želim gledati'
Gradonačelnik Pule, Filip Zoričić, najavio je planove za bolje upravljanje ovim područjem. „Preuzimamo inicijativu da cijelo područje Valovine postane park-šuma. Obavijestit ćemo javnost, ograničiti broj automobila koji ulaze, postaviti ogradu i osiguranje,“ otkriva Zoričić, ističući da je ovo posljednja godina takvog nekontroliranog ponašanja.
Hitna potreba za akcijom
Posljednjih godina, Galebove ili Golubove stijene postale su opasno mjesto za posjetitelje. U posljednje tri godine, prema podacima policije, 13 osoba je pretrpjelo ozbiljne ozljede prilikom skakanja i penjanja po stijenama. Problemi s uništavanjem okoliša i kaosom na moru zahtijevaju hitnu reakciju kako bi se očuvala sigurnost posjetitelja i prirodna ljepota ovog područja. Ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere, ovaj dragulj Istre mogao bi se pretvoriti u opasno mjesto koje prijeti životima i okolišu.