Asteroid je udario u Zemlju, prizor na nebu bio je zapanjujuć: Pogledajte kako je to izgledalo
Ovaj rijetki događaj, koji je bio vidljiv na stotine kilometara, rezultat je raspada asteroida 2024 RW1, otkrivenog samo nekoliko sati prije nego što je ušao u Zemljinu atmosferu. Iako mali asteroidi poput ovog često ulaze u atmosferu, rijetko ih znanstvenici uspiju uočiti na vrijeme da upozore javnost.
Svemirsku stijenu, široku oko 1 metar, prvi su uočili astronomi Catalina Sky Survey projekta, koji financira NASA i koji je zadužen za praćenje objekata blizu Zemlje.
Ubrzo nakon otkrića, Europska svemirska agencija (ESA) predvidjela je da će asteroid izgorjeti u atmosferi, stvarajući spektakularan prizor koji su mnogi uspjeli zabilježiti kamerama.
Pogledajte prizor
Asteroid se raspao iznad zapadnog dijela Tihog oceana, nedaleko od otoka Luzon na Filipinima, u 12:46 sati po lokalnom vremenu. Jarko zeleni bljesak, koji je najvjerojatnije uzrokovan visokim sadržajem magnezija, bio je vidljiv na udaljenosti od čak 400 kilometara, izvijestilo je Američko društvo za meteore. Iako se ovakvi događaji događaju otprilike jednom u dva tjedna, tek je deveti put da su astronomi uspjeli predvidjeti ulazak asteroida prije nego što je ušao u atmosferu.
Ranije ove godine, slični asteroidi izazvali su slične pojave. Na primjer, 2024 BX1, svemirski kamen slične veličine, eksplodirao je iznad Berlina u siječnju, dok se asteroid 2022 EB5 raspao iznad Arktika pri nevjerojatnoj brzini od 64 000 km/h.
Znanstvenici priznali da su pogriješili: 'Šanse da opasni asteroid Apophis udari u Zemlju su veće'
Ovakvi događaji pružaju vrijedne podatke znanstvenicima, iako je većina fragmenata asteroida, poput 2024 RW1, izgubljena jer su pali u ocean. Ipak, astronomi se nadaju da će daljnje praćenje asteroida otkriti više detalja o njegovom podrijetlu.