Kilogram ove namirnice košta čak 1300 eura, a evo kako ju možete sami napraviti
Ovaj sir, poznat pod nazivom "pulski sir," proizvodi se u Srbiji prema staroj recepturi koja se generacijama prenosi u obiteljima i doseže cijenu od najmanje 1300 eura po kilogramu. Proces proizvodnje uključuje tri ručne mužnje dnevno, a s obzirom na male količine mlijeka koje magarice daju, ovaj sir se smatra izrazito rijetkim i dragocjenim.
Mlijeko magarica je posebno po visokom udjelu vitamina C – čak 60 puta većem nego u kravljem mlijeku – i niskom sadržaju masnoća. Samo litra ovog mlijeka stoji oko 50-ak eura, dok sam sir ima lagano mrvičastu strukturu i blago slatkast, orašasti okus.
Pulski sir se proizvodi u zaštićenom prirodnom rezervatu Zasavica, gdje se uz magarice uzgajaju i mangulice, te sam proces proizvodnje postaje izrazito skup. Za samo kilogram sira potrebno je oko 25 litara mlijeka, a magarica dnevno proizvede tek 1,5 do 2 litre mlijeka, u usporedbi s kravom koja dnevno daje i do 60 litara. Sir sazrijeva u 50-gramskim kalupima oko mjesec dana prije nego što se može konzumirati i obično služi kao luksuzni dodatak jelima.
Posebne pasmine balkanskih i banatskih magaraca
Poput mnogih izvornih pasmina u Srbiji, broj balkanskih magaraca je u opadanju. Na ovim se prostorima razvila i posebna pasmina – banatski magarac. DNK analiza velikih primjeraka otkrila je da se genetski razlikuju od uobičajenih balkanskih magaraca, što ih svrstava u zasebnu pasminu, piše Mondo.
Oko 30 magaraca u rezervatu Zasavica pripada banatskoj pasmini, za koju se smatra da je ovamo stigla u 18. stoljeću, zahvaljujući carici Mariji Tereziji koja ih je uvezla iz Španjolske kako bi radili u vinogradima.
Zbog manje veličine od konja, ali jednake snage, ovi magarci bili su idealni za rad u uskim redovima vinove loze. Iako su prvotno nastanjeni na sjeveru Vojvodine, kasnije su se proširili i na Banat, a ova se tradicija danas obilježava utrkama magaraca u Bačkim Vinogradima kod Palića. S oko 300 muznih magarica, farma u Zasavici najveća je te vrste u jugoistočnoj Europi.