Znanstvenici otkrili da jedna vrsta hrane značajno smanjuje rizik od srčanog udara
Nova istraživanja sugeriraju kako prehrana bogata biljnim proteinima, poput orašastih plodova i mahunarki, može značajno smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, uključujući koronarnu bolest srca (KBS). Ovi rezultati pružaju snažnu potporu ideji o prelasku na prehranu s većim udjelom biljnih izvora proteina.
Znanstvenici sa Sveučilišta Harvard i Sveučilišta New York pratili su više od 200.000 odraslih tijekom 30 godina kako bi istražili utjecaj različitih izvora proteina na zdravlje srca. Njihovo istraživanje pokazalo je da osobe koje konzumiraju više biljnih proteina imaju 27% manji rizik od razvoja KBS-a i gotovo 20% manji rizik od kardiovaskularnih bolesti (KVB) općenito.
"Biljni proteini bogati su vlaknima i antioksidansima, što pomaže u sprječavanju začepljenja arterija," izjavio je profesor Frank Hu, stručnjak za prehranu i epidemiologiju te koautor studije.
Što nas ugrožava?
Koronarna bolest srca nastaje nakupljanjem masnih naslaga u arterijama, što ometa protok krvi i može dovesti do smrtonosnih srčanih udara. U Velikoj Britaniji, ali i globalno, to je jedan od vodećih uzroka smrti.
Istraživanje je također otkrilo da zamjena crvenog i prerađenog mesa biljnim izvorima proteina može smanjiti rizik od moždanog udara i drugih kardiovaskularnih problema.
Omjeri biljnih i životinjskih proteina
Prosječna američka prehrana sadrži omjer od tri dijela životinjskih proteina na jedan dio biljnih proteina (1:3). Znanstvenici preporučuju smanjenje tog omjera na 1:2 ili čak 1:1 kako bi se postigli značajniji zdravstveni benefiti.
"Naša istraživanja sugeriraju da omjer biljnih i životinjskih proteina u prehrani od barem 1:2 značajno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti," istaknula je Andrea Glenn, izvanredna profesorica prehrane i koautorica studije.
Brojke i rezultati
Tijekom 30 godina istraživanja zabilježeno je više od 16.000 slučajeva kardiovaskularnih bolesti, uključujući preko 10.000 slučajeva KBS-a i 6.000 moždanih udara. Rezultati pokazuju da su osobe s najvišim unosom biljnih proteina imale 28% manji rizik od KVB-a i 36% manji rizik od KBS-a.
Šira slika zdravstvenih problema
Porast broja prijevremenih smrti povezanih s bolestima srca i krvnih žila bilježi se u posljednjem desetljeću, dijelom zbog rastućih stopa pretilosti, visokog krvnog tlaka i dijabetesa.
Iako je napredak u medicinskim tehnikama, poput stentova i statina, u prošlosti značajno smanjio broj srčanih udara i moždanih udara, nova istraživanja upozoravaju na rastuće rizike povezane sa sjedilačkim načinom života i nezdravom prehranom.
Poruka za budućnost
Stručnjaci poput profesora Hua naglašavaju važnost postupnog prelaska na prehranu koja se temelji na biljnim proteinima. "Većina nas treba smanjiti unos mesa, posebice crvenog i prerađenog, te povećati konzumaciju mahunarki i orašastih plodova," poručio je Hu.
Ovaj korak ne samo da bi mogao produžiti život, već i značajno poboljšati kvalitetu života smanjujući rizik od bolesti koje se mogu prevenirati promjenom prehrambenih navika.