Liječnica upozorava na opasnosti mandarina: 'Udaraju jako na dva vitalna organa'
Njihova sočnost, osvježavajući okus i bogatstvo hranjivih tvari čine ih omiljenim među mnogima. Ovo voće dolazi iz porodice agruma i poznato je po svom blagotvornom učinku na zdravlje. Osim što pružaju užitak za nepce, mandarine su prirodan izvor vitamina C, koji pomaže jačanju imuniteta, kao i vitamina B, D i K, kalcija, magnezija i vlakana, što ih čini odličnim saveznikom u borbi protiv zimskih prehlada.
Iako se često povezuju sa zdravljem, nije na odmet znati da, kao i kod svake hrane, postoji granica u konzumaciji.
Iako su mandarine nutritivno bogate, pretjerana konzumacija može biti problematična. Prema riječima ruske nutricionistice Nadežde Čapkine, dnevni unos fruktoze ne bi trebao prelaziti 40 grama, a nekoliko mandarina već može dosegnuti tu granicu.
Kada je idealno vrijeme za konzumaciju?
Previše mandarina može negativno utjecati na jetru. Osobe koje boluju od gastritisa također bi trebale biti oprezne, jer kiseline iz mandarina mogu nadražiti osjetljivu sluznicu želuca i crijeva.
Mandarine se nikako ne preporučuju jesti na prazan želudac, budući da njihova kiselost može izazvati iritaciju probavnog trakta. Najbolje vrijeme za uživanje u njima je tijekom večernjih sati, jer imaju nisku kalorijsku vrijednost i neće negativno utjecati na tjelesnu težinu.
Znanstvenici otkrili da jedna vrsta hrane značajno smanjuje rizik od srčanog udara
Upravo zbog svoje lako probavljive prirode, mandarine su savršena opcija za lagani međuobrok u hladnim zimskim danima. Ovo ukusno voće svakako je korisno i može biti dio zdrave prehrane, no kao i uvijek, ključno je pridržavati se umjerenosti.