Pozicija magnetskog sjevernog pola počela se mijenjati: Evo što će nam se točno dogoditi
Dana 17. prosinca Nacionalni centri za informacije o okolišu (NCEI) i Britanska geološka služba (BGS) objavili su novu verziju Svjetskog magnetskog modela (World Magnetic Model, WMM). Ovaj model predviđa kako će se Zemljino magnetsko polje mijenjati u sljedećih pet godina, pružajući ključne podatke za satelitsku i zračnu navigaciju te aplikacije poput Google Mapsa.
Zemljino magnetsko polje nastaje u vanjskoj jezgri planeta, sloju rastaljenog željeza na dubini između 2.890 i 5.000 kilometara ispod površine. Kretanje električki vodljivog tekućeg željeza unutar već postojećeg magnetskog polja generira električne struje, koje potom stvaraju vlastito magnetsko polje. Taj proces, poznat kao geodinamo, održava Zemljino magnetsko polje milijardama godina.
Bez ovog mehanizma, Zemljino magnetsko polje nestalo bi za oko 40.000 godina, objašnjava Bruce Buffett, geofizičar s Kalifornijskog sveučilišta u Berkeleyju. "Ako biste imali užarenu kuglu od metala i stavili je na stol, ona bi se postupno ohladila, a toplina bi se raspršila. Isto vrijedi za magnetsko polje – ako ga ne održavaju kretanja tekućina, ono će s vremenom nestati," rekao je Buffett za Live Science.
Gdje se nalazi magnetski sjeverni pol?
Magnetski sjeverni pol razlikuje se od geografskog Sjevernog pola. Geografski Sjeverni pol je statična točka gdje se Zemljina os rotacije susreće s površinom, dok je magnetski sjeverni pol točka na kojoj linije Zemljinog magnetskog polja ulaze izravno u planet.
Zbog složenih gibanja vanjske jezgre, magnetski sjeverni pol se godišnje pomiče desecima kilometara. U posljednjih nekoliko godina, ovaj se pol premjestio iz kanadskog Arktika prema Sibiru. Nasuprot tome, magnetski južni pol ne mijenja položaj na isti način zbog asimetričnosti i složenosti Zemljinog magnetskog polja.
Što je Svjetski magnetski model?
Svjetski magnetski model je matematička reprezentacija Zemljinog magnetskog polja, koja predviđa njegove promjene u sljedećim godinama. Model koristi podatke sa satelita, poput misije Swarm Europske svemirske agencije, te preciznih magnetometara u zemaljskim promatračnicama.
Navigacijske aplikacije poput GPS-a koriste ovaj model za orijentaciju korisnika. "Vaš pametni telefon ili GPS uređaj ima ugrađen magnetometar, što je zapravo digitalni kompas," objasnio je William Brown, geofizičar BGS-a i jedan od kreatora modela. "On mjeri smjer magnetskog polja na vašoj lokaciji i koristi WMM softver za usporedbu izmjerenog polja s predviđenim. Tako možete odrediti smjer u kojem se nalazite."
Zašto se model ažurira?
Nova verzija Svjetskog magnetskog modela objavljuje se svakih pet godina kako bi se uzeli u obzir pomaci u magnetskom polju zbog gibanja vanjske jezgre.
„Pravi izazov, i razlog zašto objavljujemo model svakih pet godina, jest to što se magnetsko polje ne mijenja na pravilan način. To je kaotičan sustav,“ rekao je Brown za Live Science. „Pet godina je obično razdoblje nakon kojeg model počinje gubiti točnost. S novim podacima poboljšavamo predviđanja za narednih pet godina.“
Važnost ažuriranja i buduće primjene
Iako većina korisnika neće primijetiti razliku u svakodnevnom životu, ovo ažuriranje ključno je za precizno funkcioniranje navigacijskih sustava. Od zračnog prometa do aplikacija na pametnim telefonima, točna predviđanja Zemljinog magnetskog polja omogućuju nesmetano korištenje tehnologije u modernom svijetu.
Što bi se dogodilo čovječanstvu da se Zemljini polovi naglo promijene? Na ovo nismo spremni
Novi Svjetski magnetski model još je jedan korak prema boljem razumijevanju složenih procesa unutar našeg planeta, istovremeno osiguravajući stabilnost u navigaciji i orijentaciji u budućnosti.