Otkriveno opasno svojstvo krumpira: Ovako prepoznajte je li otrovan
Posebno stariji, iznikli ili pozelenjeli krumpiri mogu sadržavati toksični spoj solanin, koji u većim količinama može izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe, a u rijetkim slučajevima čak i smrt.
Dr. Samuel Choudhury iz Singapura, liječnik poznat po edukativnim objavama na Instagramu gdje ga prati preko 216.000 ljudi, upozorava kako upravo takvi krumpiri s izdancima i zelenim dijelovima sadrže solanin – tvar koja se nakuplja u krumpirima izloženima svjetlosti i vlazi.
Solanin može uzrokovati probavne smetnje, glavobolje, halucinacije, nepravilnosti u radu srca, pa čak i paralizu ili smrt u ekstremnim slučajevima.
Kako ga prepoznati?
Kako bi ilustrirao ozbiljnost problema, dr. Choudhury je naveo slučaj Marije Harless iz Denvera, koja je nakon konzumacije pire krumpira od starijeg gomolja završila u hitnoj pomoći s teškim simptomima trovanja solaninom, uključujući povraćanje i jaku glavobolju. Liječnici su tada prepoznali uzrok problema, a dr. Choudhury dodatno upozorava da je u jednom slučaju trovanje solaninom rezultiralo smrću dviju osoba iz iste obitelji.
Solanin se najčešće nakuplja neposredno ispod kore, u izdancima i zelenim dijelovima krumpira. Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) navodi kako se toksični učinci mogu javiti pri unosu od oko 1 mg solanina po kilogramu tjelesne mase. Iako uklanjanje izdanaka i guljenje kore može smanjiti prisutnost toksina, najbolji način prevencije je pravilno skladištenje krumpira.
Isti proizvod u Hrvatskoj je skuplji nego u ostatku Europe: 'Nisu oni razvijeni kao mi'
Za optimalnu sigurnost, stručnjaci savjetuju čuvanje krumpira na tamnom, suhom i blago hladnom mjestu, dalje od izvora topline i vlage, kako bi se spriječilo klijanje i povećanje razine solanina.