Hrvati ih piju svaki dan, a nisu svjesni štete: Pazite što vam energetsko piće napravi u 24 sata
![pexels-tim-samuel-6696902](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/aa0ad48d159700e1e0687ca530a15266.jpg)
Energetska pića su iznimno popularna među mladima i odraslima diljem svijeta, ali sve češće dolaze pod povećalo zdravstvenih stručnjaka. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno ih je označila kao ‘opasnost za javno zdravlje’, što je potaknulo rasprave o njihovoj sigurnosti i utjecaju na organizam.
I dok u SAD-u ne postoje savezni zakoni koji reguliraju dobnu granicu za kupnju energetskih pića, neke savezne države odlučile su djelovati samostalno. Primjerice, okrug Suffolk u New Yorku zabranio je njihovu prodaju osobama mlađima od 18 godina.
Američka akademija za pedijatriju (AAP) savjetuje da djeca mlađa od 12 godina potpuno izbjegavaju kofein, dok bi tinejdžeri između 12 i 18 godina trebali ograničiti unos na najviše 100 mg dnevno. No, s obzirom na to da pojedini energetski napitci mogu sadržavati čak 500 mg kofeina – što je ekvivalent pet šalica kave – postavlja se pitanje: Jesu li energetska pića sigurna i za odrasle, ili bismo ih trebali izbjegavati pod svaku cijenu?
Najbolji način da odgovorimo na to pitanje jest analizirati što se događa u tijelu unutar 24 sata od konzumacije.
![pexels-olly-3775574](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/b1909b82f9acfd3d25ad47676a700ef3.jpg)
Prvih sat vremena: Brzi učinci kofeina i šećera
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), 99% kofeina apsorbira se unutar 45 minuta nakon konzumacije i može ostati u krvotoku i do deset sati. Međutim, prvi učinci mogu se osjetiti već pet minuta nakon ispijanja.
"Kofein je lukav spoj koji privremeno blokira adenozinske putove – kemikalije koja regulira osjećaj umora – čime vam daje nalet energije. Također, omogućuje lakše oslobađanje dopamina, hormona sreće," objašnjava dr. Stuart Farrimond, znanstveni komunikator i istraživač prehrane, za Daily Mail.
U roku 30 do 50 minuta, dolazi do porasta broja otkucaja srca i krvnog tlaka, ističe Medicinski centar dječje bolnice u Cincinnatiju. "Osjećat ćete se budnijima jer kofein poboljšava koncentraciju i mentalnu oštrinu," dodaju stručnjaci.
U ovom vremenskom okviru, jetra također reagira na šećer prisutan u napitku, apsorbirajući ga u krvotok. Nakon sat vremena, pozitivni učinci kofeina počinju slabiti, a dolazi do naglog pada razine šećera u krvi – poznatog kao “sugar crash”.
Kako bi se spriječio ovaj neugodan pad energije, WikiHow savjetuje da ne pijete cijelo energetsko piće odjednom, jedete redovito kroz dan i birate napitke koji sadrže elektrolite i glikogen.
Polovica kofeina i dalje je u vašem tijelu
Prema Američkoj akademiji za medicinu spavanja, nakon pet sati, tijelo je u prosjeku razgradilo samo polovicu unesenog kofeina.
Kod žena koje koriste kontracepcijske pilule, ovaj proces može trajati čak dvostruko duže, što znači da kofein ostaje prisutan i deset sati nakon konzumacije.
![pexels-charlotte-may-5946811](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/382a816efc5b70923980946ed3edb481.jpg)
Počinje apstinencijska kriza
Unutar 12 do 24 sata, tijelo može početi pokazivati znakove ovisnosti o kofeinu.
Prema istraživanjima objavljenima na Science Directu, dugotrajna konzumacija kofeina može dovesti do simptoma odvikavanja, koji uključuju: Glavobolje. Nisku razinu energije i umor. Razdražljivost i tjeskobu. Teškoće u koncentraciji. Depresivne osjećaje i drhtanje ruku.
Dr. Farrimond upozorava da simptomi mogu trajati i do devet dana, a intenzitet ovisi o količini konzumiranog kofeina, navodi MedicalNewsToday.
Postoje li zdravije alternative?
Ako tražite način da povećate energiju bez negativnih učinaka kofeina, Američka udruga za srce preporučuje unos više proteina i ugljikohidrata. Osim što su idealni za sportaše, proteini i ugljikohidrati pružaju dulji osjećaj sitosti i stabilniji izvor energije od gaziranih pića.
Stručnjaci s Healthlinea također sugeriraju unos prirodnih vitamina i minerala poput magnezija, koji pomaže tijelu da proizvodi energiju.
"Nedostatak vitamina ili minerala može uzrokovati umor. Ako stalno osjećate potrebu za dodatnim izvorom energije, konzultirajte se s liječnikom o mogućoj nutritivnoj procjeni ili uzimanju dodataka prehrani," poručuju stručnjaci.
Trebamo li izbjegavati energetska pića?
Iako energetska pića mogu pružiti privremeni porast energije, dugoročni učinci uključuju povišeni krvni tlak, povećan rizik od srčanih problema, ovisnost o kofeinu i pad energije nakon što šećer i kofein prestanu djelovati.
Stručnjaci savjetuju umjerenost, a ako osjećate kronični umor, bolje je potražiti zdrave izvore energije kroz prehranu nego posezati za energetskim napitcima.