Uočen je masivni svemirski tornado: 'Potpuno nas je iznenadio, kreće se velikom brzinom'

Najnovija promatranja svemirskim teleskopima otkrila su vrtložne struje plina – tzv. "svemirske tornade" – u blizini supermasivne crne rupe u srcu Mliječne staze. Ovi turbulentni plinoviti vrtlozi bili su primijećeni i ranije, no zahvaljujući revolucionarnim podacima iz Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) teleskopa u Čileu, sada su promatrani s do 100 puta većom rezolucijom nego ikad prije.
Otkriće je objavljeno u novom radu u časopisu Astronomy & Astrophysics, a tim istraživača predvođen Kai Yangom, astronomom sa Shanghai Jiao Tong Sveučilišta, pokušao je rasvijetliti mehanizam koji pokreće ove kozmičke oluje, prenosi Live Science.
Turbulentna zona u središtu galaksije
Astronomi su usmjerili ALMA teleskop prema području poznatom kao središnja molekularna zona (CMZ), koja okružuje supermasivnu crnu rupu u središtu naše galaksije. Ovo područje obiluje oblacima prašine i plina, a njihov kaotičan pokret intrigira znanstvenike.
Kako bi bolje razumjeli što pokreće te oblake, istraživači su proučavali određene molekularne spojeve, uključujući silicijev monoksid, koji je poznat po tome da razotkriva udarne valove u plinovitim oblacima. Analiza tih spojeva omogućila im je da uoče neviđene detalje u kozmičkim olujama – uključujući novu vrstu dugih, tankih filamenata koji nastaju kada udarni valovi prolaze kroz područje.

Neobični svemirski tornadi
"Ovi filamenti su nas potpuno iznenadili jer se kreću velikom brzinom i u suprotnom smjeru od okolnih struktura," izjavio je Kai Yang u priopćenju. Zbog svojih karakteristika, znanstvenici ih opisuju kao "svemirske tornade" – nasilne struje plina koje brzo nestaju, ali pritom efikasno raspršuju materijal u okolni prostor.
Prema istraživačima, ovi vrtlozi ne samo da emitiraju silicijev oksid, već također mogu širiti kompleksne organske molekule – poput metanola, metil cijanida i cianoacetilena – kroz CMZ i šire dijelove galaksije.
"Visoka kutna rezolucija i izvanredna osjetljivost ALMA teleskopa bili su ključni za otkrivanje ovih molekularnih emisija povezanih s tankim filamentima te za potvrdu da oni nisu povezani s emisijama prašine," rekao je Yichen Zhang, astrofizičar sa Shanghai Jiao Tong Sveučilišta i koautor studije.
Iako je ovo otkriće donijelo brojne nove spoznaje, znanstvenici tek trebaju otkriti koliko su ovi svemirski tornadi rasprostranjeni u CMZ-u i kakvu ulogu igraju u molekularnim ciklusima unutar tog dijela galaksije. Dodatna promatranja pomoću ALMA teleskopa trebala bi pružiti još detaljnije uvide u ove neobične strukture i njihovu povezanost s formiranjem zvijezda te evolucijom galaksije.