Znanstvenici ispod antarktičkog leda vidjeli nešto što ih je ostavilo u šoku: 'Ovo nismo očekivali'

Znanstvenici su u dubinama Antarktike otkrili nikad viđeni ekosustav nakon što se gigantski ledeni brijeg A-84, veličine Chicaga, odlomio od ledene police George VI. Ovo otkriće pruža rijedak uvid u tajanstveni svijet skriven ispod 150 metara leda, gdje život opstaje unatoč ekstremnim uvjetima.
Ledeni brijeg A-84 odlomio se 13. siječnja 2025., a znanstvenici s istraživačkog broda Falkor, u sklopu Schmidt Ocean Institutea, brzo su reagirali na ovu priliku. Samo 12 dana kasnije stigli su na mjesto događaja i naišli na ekosustav prepun divovskih spužvi, riba, morskih pauka i hobotnica, koji je prvi put bio izložen otvorenom oceanu.
"Iskoristili smo priliku, promijenili plan ekspedicije i odlučili istražiti što se krije u dubinama," rekla je Patricia Esquete, morska biologinja sa Sveučilišta Aveiro u Portugalu i suvoditeljica ekspedicije. "Nismo očekivali pronaći tako prekrasan i bogat ekosustav. S obzirom na veličinu organizama, ova su staništa tamo već desetljećima, možda čak i stoljećima", naglasila je još u izjavi za Schmid Ocean Institute.
Kako život opstaje ispod leda?
Područje ispod antarktičkih ledenih ploča ostaje jedno od najmanje istraženih mjesta na Zemlji, no znanstvenici već neko vrijeme sumnjaju da se ispod površine krije mreža podzemnih rijeka, jezera i estuarija.
Budući da sunčeva svjetlost ne prodire kroz gusti sloj leda, znanstvenici vjeruju da ovaj ekosustav opstaje zahvaljujući dubokim oceanskim strujama koje donose hranjive tvari. Međutim, još nije poznato jesu li dodatni mehanizmi uključeni u održavanje života na ovim dubinama.
Kako bi istražili novootkriveni ekosustav, znanstvenici su upotrijebili daljinski upravljanu podmornicu SuBastian, koja je pomoću zvučnih valova navigirala do morskog dna jer GPS signali ne mogu prodrijeti kroz led.
Otkriće s dugoročnim posljedicama
Jednom kada je stigla do dna, podmornica je prikupila biološke i geološke uzorke s područja prekrivenog koraljima i morskim spužvama. Nevjerojatna veličina nekih organizama sugerira da su tamo stoljećima rasli u izolaciji.
Osim toga, znanstvenici su koristili autonomna podvodna vozila kako bi proučili utjecaj otapanja leda na regiju, što bi moglo pomoći u razumijevanju klimatskih promjena i njihovog utjecaja na oceanske ekosustave.
"Znanstveni tim je prvotno bio ovdje kako bi proučavao morsko dno i ekosustav na spoju leda i oceana," objasnila je Jyotika Virmani, izvršna direktorica Schmidt Ocean Institutea. "Biti na pravom mjestu u pravom trenutku kada se ledeni brijeg odlomio bila je rijetka znanstvena prilika. Takvi trenuci sreće dio su uzbuđenja istraživanja mora – oni nam omogućuju da prvi svjedočimo netaknutoj ljepoti našeg planeta."