Zapanjit će vas koliko u Beču košta kilogram jagoda: 'Pa što oni nama rade'

Fotografija jednostavnog cjenika izazvala je lavinu reakcija, a sve zbog – jagoda. Korisnik koji je podijelio cijene iz srca Beča nije skrivao šok: pola kilograma jagoda ondje stoji tek 45 centi, dok se kilogram prodaje za 90. U usporedbi s cijenama u Hrvatskoj i regiji, to je praktički poklon.
"U Beču kilu jagoda platite manje od eura, a kod nas četverostruko više", komentirao je korisnik uz objavu koja je brzo prikupila tisuće pregleda i stotine reakcija. Mnogi su se složili da je voće na Balkanu sve više postalo stvar luksuza, a ne svakodnevna namirnica: "Pa što nam rade", "To je kod nas luksuz, nismo mi sirotinja kao oni", komentirali su ljudi.
S druge strane, neki su komentatori istaknuli razlike u kvaliteti. Tvrde da ono što se prodaje jeftino u inozemstvu često ne može konkurirati mirisu i okusu domaćih plodova.

Velika razlika
Proljetna sezona donijela je prve domaće jagode na hrvatske tržnice, no njihove cijene ove godine "grizu" jače nego lani. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede (točnije njihova tržišnog informacijskog sustava), u prvom travanjskom tjednu – dakle 14. po redu – prosječna cijena kilograma jagoda iznosila je osam eura. To je skok od dvije eura u odnosu na isto razdoblje prošle godine, odnosno rast od trećine, piše Danica.hr.
U glavnom gradu cijene su se penjale i do 10 eura po kilogramu, što je osjetan rast – lani u ovo vrijeme gornja granica bila je šest eura. To znači da su u Zagrebu jagode skuplje za čak 67 posto u odnosu na prošlogodišnji maksimum.
Iznadprosječno inteligentni često imaju ove tri vrlo ružne navike: Jedna je dosta grozna
Pogledamo li ostale gradove, cijene variraju: u Varaždinu je gornja cijena ostala na prošlogodišnjih osam eura, dok su u Sisku građani prošlog tjedna jagode mogli kupiti za "najpristupačnijih" šest eura po kilogramu. U Puli se tražilo čak 10 eura, a Osječani su ih plaćali oko sedam. Na kraju, rasprava je ostavila dojam da se ne radi samo o jagodama – već o puno širem problemu razlike u standardu, percepciji vrijednosti i osjećaju da na Balkanu "normalno" često košta previše.