Cijeli život pogrešno mislimo: Pazite koja boja odjeće najbolje štiti od sunca

Kad temperature dosegnu ekstremne vrijednosti, mnogi se pitaju – je li mudrije obući crnu ili bijelu odjeću? Iako se na prvu čini logičnim posegnuti za bijelim komadima, znanstvenici upozoravaju da odgovor nije tako jednostavan. Ključ ne leži samo u boji, već u kombinaciji materijala, kroja i načina nošenja – mudrosti koju Beduini primjenjuju već stoljećima.
Nomadski pastiri s Arapskog poluotoka i iz Sjeverne Afrike, poznati kao Beduini, često prelaze vrele pustinje upravo u crnoj odjeći. Iako nose i bijele haljine, crna je ipak češći izbor. To naizgled proturječi logici, jer se zna da crna boja apsorbira više topline od bijele. No, znanost ima objašnjenje.
Prema istraživanju objavljenom 1980. godine u uglednom znanstvenom časopisu Nature, crna odjeća doista upija više topline, ali ta se toplina ne prenosi izravno na tijelo. Naime, sloj zraka između tijela i prozračne crne odjeće omogućuje da se toplina rasprši prije nego što dopre do kože. Lepršavi krojevi koje Beduini preferiraju omogućuju upravo tu vrstu ventilacije.
Prozračnost i kroj važniji od boje
Stručnjaci su suglasni: boja odjeće nije presudna koliko njezina prozračnost. Odjeća koja nije pripijena uz tijelo, već dopušta cirkulaciju zraka između kože i tkanine, najučinkovitije pomaže tijelu da se rashladi. To je razlog zašto su široke i lagane haljine najbolji saveznik tijekom velikih vrućina – bez obzira na to bile one crne ili bijele.
Uz kroj, vrlo je važan i materijal. Lagani prirodni materijali poput pamuka ili lana idealni su za vruće dane jer omogućuju koži da diše i potiču znojenje koje hladi tijelo. Suprotno tome, sintetički materijali zadržavaju toplinu i vlagu, što može dovesti do nelagode i pregrijavanja.

Vrućina se ne pobjeđuje samo odjećom: zašto Beduini piju tople napitke
Osim odjevnih navika, Beduini imaju još jednu zanimljivu strategiju za borbu protiv vrućine – konzumiraju tople napitke i jela. Iako zvuči kontraproduktivno, znanstvenici pojašnjavaju da blago povećanje tjelesne temperature uzrokuje pojačano znojenje, što pomaže učinkovitijem hlađenju tijela.
Prema The Guardianu i Science Focusu, upravo ta praksa doprinosi boljoj prilagodbi organizma na ekstremne temperature. Znojenjem se tijelo prirodno hladi, a u kombinaciji s prozračnom odjećom, lakše podnosi i najteže uvjete.
Prava odjeća spašava dan, ne boja
Dakle, iako bijela odjeća ima svoju prednost u odbijanju sunčevih zraka, crna, kada je izrađena od pravog materijala i pravilno krojena, može biti jednako učinkovita – pa čak i bolja. Najvažnije je da odjeća ne bude uska, da omogućuje dobru ventilaciju i da bude lagana. A topli napitak? Možda i nije loša ideja kad živa na termometru nezaustavljivo raste.