Liječnik otkrio zašto ne biste trebali hodati bosi po doma: Posljedice mogu biti opasne

I dok su neki zauvijek vjerni čarapama, drugi ne podnose ništa osim vlastitih stopala na pločicama. No što kaže medicina – podržava li slobodu stopala ili zaziva oprez?
Ispostavlja se da stručnjaci nisu usuglašeni. Neki liječnici smatraju da je izuvanje obuće kod kuće zapravo korisno za zdravlje nogu. Klinički podijatar dr. Robert Conenello tvrdi da izravni kontakt s podom potiče rad mišića u stopalima, što doprinosi njihovoj čvrstoći. “Bosonogo hodanje aktivira mišiće koji se u obući ne koriste dovoljno, a s godinama ih ionako prirodno gubimo,” objašnjava.
Kako starimo, pokretljivost i ravnoteža često slabe upravo zbog zanemarenih, neaktivnih mišića u donjem dijelu tijela. Dr. Conenello ističe da se mnogi funkcionalni problemi s hodanjem mogu izbjeći jednostavnim dopuštanjem stopalima da rade ono za što su stvorena – hodaju slobodno.
S druge strane, dermatologinja dr. Hannah Kopelman upozorava na dodatne benefite: “Bosonogo hodanje omogućuje koži da se prozrači, smanjuje vlagu i rizik od gljivičnih infekcija.” Također, izravan dodir s podlogom može imati blagotvoran učinak na osjetila – opušta, djeluje umirujuće i budi svijest o tijelu i prostoru. Ali nije sve tako jednostavno...

Nije bez rizika
Usprkos svim pohvalama, bosonogo hodanje nije bez rizika. Prašina, alergeni, kemikalije iz sredstava za čišćenje i kućne nezgode – poput nagaznih igračaka ili prolivenih tekućina – mogu itekako stvoriti problem. “U kućama s kućnim ljubimcima ili malom djecom, ozljede nisu rijetkost,” kaže dr. Kopelman za BiuzzFeed.
Posebnu pažnju trebale bi posvetiti osobe s kožnim bolestima, dijabetesom ili lošom cirkulacijom – njima i najmanja rana na stopalu može imati ozbiljne posljedice.
Dugotrajno hodanje po tvrdim površinama poput parketa i keramike također može stvoriti bolove, posebno u području pete. Plantarni fascitis, česta upala koja izaziva jaku bol u stopalu, često se povezuje s neadekvatnom potporom. “Ako dugo stojite bosi, recimo dok kuhate, to može preopteretiti strukture u stopalu,” upozorava dr. Conenello.
Jedna vrsta kruha je puno opasnija od ostalih: Svi ga kupuju, a ne znaju što je u njemu
Čarape: kompromis između zaštite i slobode
Iako ne pružaju jednaku potporu kao obuća, čarape ipak služe svrsi. One su, prema liječnicima, neka vrsta "filtera" – štite od prljavštine i sitnih ozljeda, ali i dalje dopuštaju određenu fleksibilnost i slobodu kretanja.
Neovisno o stilu, stručnjaci su složni u jednom: higijena je ključna. Pranje, sušenje i redovita njega stopala sprječavaju gljivice, pukotine i druge neugodne posljedice.
Zaključak? Hodanje bez obuće može biti zdravo, ali ne vrijedi za svakoga i nije uvijek bezopasno. Znati granicu, prilagoditi prostor i brinuti o higijeni najbolji je recept za sretan suživot s vlastitim stopalima – bilo da su bosa ili u čarapama.