U pravu ste što postavljate ovo pitanje, jer ovaj pristup ne treba shvatiti olako. Čak i prije nego što dođete na svoj prvi intervju, postoji mnogo stvari koje možete učiniti da se pripremite za promjenu posla.

Što je važno učiniti prije promjene posla?
Iako je donošenje odluke o promjeni posla velik korak, provedba te odluke u praksi ipak može izgledati dugotrajno i frustrirajuće.
Ali kako biste bili sigurni da se stvari kreću u pravom smjeru i da imate ono najvažnije za nov posao - životopis, pročitajte ovaj koristan članak. Zapravo postoji mnogo stvari koje možete učiniti - upravo sada!
Za napuštanje stalnog radnog odnosa možete se odlučiti za otkazni ugovor koji ne zahtijeva nikakvo obrazloženje, ali je preporučljivo to učiniti pismenim putem kako bi izbjegli sporove.
Drugi način je sporazumni raskid ugovora, zanimljiva opcija koja omogućuje raskid ugovora uz zadržavanje dobrih odnosa s poslodavcem i korištenje povoljnih uvjeta odlaska.
Naposljetku, važno je dobro upravljati tranzicijom nakon odlaska, osiguravajući svoje dužnosti do zadnjeg dana, dovršavajući rutinske zadatke i pripremajući svoje nasljeđivanje kako biste olakšali prilagodbu novog zaposlenika.
Provjerite sve detalje kod novog poslodavca
Ne napuštajte svoj trenutni posao dok niste sigurni da vam svaki detalj vašeg novog ugovora odgovara. Datum početka? Provjerite. Probni rad? Provjerite. Klauzula o lokaciji i mobilnosti? Provjerite.
Shvatili ste. Svaki detalj je bitan i važno ga je upoznati kako biste sebi olakšali prelazak na novi posao.
Održavajte dobar odnos s bivšim poslodavcem
Proveli ste više ili manje vremena u društvu koje napuštate. Ako je moguće, pokušajte otići u dobrim odnosima; svima će biti ugodnije.
Vaš bivši poslodavac zadržat će sliku o vama kao o lojalnoj i povjerljivoj osobi, što može biti vrlo korisno ako vam kasnije zatrebaju stručne reference za posao u novoj tvrtki.
Budite iskreni o svom odlasku
Jasno recite svom poslodavcu da želite otići i objasnite razloge. Onda bi mogao pokušati pregovarati da ostanete. Ovo bi vas moglo zanimati, posebno ako želite promijeniti posao radi plaće ili napredovanja u karijeri.
Ako niste 100% sigurni želite li otići iz sadašnje tvrtke, ovo može biti prilika da dobijete povišicu, promijenite poziciju ili poboljšate uvjete rada.
Također može biti da je vaša odluka neopoziva. U ovom slučaju, ovo je prilika da dobijete pismo preporuke od svog poslodavca ili njegov pristanak da se pojavi na vašoj listi profesionalnih referenci.
Rastanak u dobrim odnosima je koristan za obje strane. Što se vas tiče, vama će sigurno ostati u boljem sjećanju iskustvo s ovom tvrtkom. Tada ćete ga moći preporučiti ako se ukaže prilika.
Također, ne zaboravite zadržati neutralan položaj u odnosu na svoju bivšu tvrtku. Loše govorenje o njoj možda neće stvoriti pozitivnu sliku o vama kod vašeg novog poslodavca.
Osim toga, možda ćete ponovno sresti svoje bivše kolege u svom novom profesionalnom životu. Ako odlazite jer se osjećate nezadovoljni na poslu, pokušajte pronaći neke koristi od iskustva.
Zamislite da ste zahvaljujući njoj uspjeli uvjeriti regrutera da ste zbog iskustva u prethodnoj tvrtki savršeni kandidat za novu!
Pripremite i izvršite prijelaz
Duljinu otkaznog roka morate dogovoriti s poslodavcem. Ne razmišljajte o zadnjih nekoliko radnih tjedana kao o ranom odmoru. Važno je ispuniti svoje dužnosti do posljednjeg dana.
Pokušajte dovršiti tekuće zadatke ako je moguće. Odvojite vrijeme da organizirate svoje dokumente i, ako je potrebno, napišite datoteke koje će pomoći vašoj zamjeni. Ovo može biti vrlo korisno ako tvrtka još nije pronašla nekoga tko bi preuzeo vašu poziciju.
Ako je vaša zamjena planirana, prijelaz možete osigurati izravno sa svojim nasljednikom. Ovo razdoblje je vrlo važno kako bi se izbjeglo predugo razdoblje prilagodbe novog zaposlenika.
Možete detaljno objasniti njegove dužnosti i dati mu datoteke koje će morati obraditi. Otići ćete s osjećajem postignuća, dopuštajući tvrtki da računa na nekoga tko je praktički operativan od prvog dana.
Ne zaboravite na administrativne dužnosti
Prije nego što napustite svoju trenutnu poziciju, svakako dovršite sve administrativne formalnosti. Provjerite jeste li ispunili sve obveze prema poslodavcu, poput povrata službenog prijenosnog računala, mobitela ili drugih sredstava koja ste koristili tijekom radnog odnosa.
Ako prelazak na novi posao uključuje promjenu zdravstvenog osiguranja ili drugih beneficija, informirajte se na vrijeme o svojim pravima i prijelaznim rješenjima.
Prilagodite se novoj sredini
Dolazak na novo radno mjesto može biti izazovno, stoga neka vam prilagodba bude što lakša.
Iskoristite prvih nekoliko dana za upoznavanje kolega, razumijevanje radnih procesa i prilagodbu korporativnoj kulturi. Budite otvoreni za nova iskustva i fleksibilni u prihvaćanju novih izazova.
Nemojte se bojati postavljati pitanja i tražiti povratne informacije. Što se prije uklopite u novo okruženje, to ćete se ugodnije osjećati.
Novi početak, nova prilika
Promjena posla može biti stresna, ali je i prilika za osobni i profesionalni razvoj. Svaka promjena donosi nove prilike za učenje, napredak i postizanje svojih ciljeva.
Ako ste dobro isplanirali odlazak sa starog i dolazak na novo radno mjesto, vjerojatno ćete se osjećati sigurnije i spremnije za izazove koji vas očekuju.
Zapamtite – ključ uspješnog prijelaza leži u dobroj pripremi, profesionalnosti i pozitivnom stavu. Iskoristite ovu priliku da izgradite karijeru o kojoj ste oduvijek sanjali!