Eksperti poslali crveno upozorenje: 'Možda stiže masivni val visok 300 metara'

Sjeverozapadni dio Sjedinjenih Američkih Država mogao bi biti pogođen potresom jačine većom od 8.0 po Richteru prvi put nakon više od tri stoljeća, upozoravaju znanstvenici iz najnovije studije objavljene u prestižnom znanstvenom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Tim istraživača s Virginia Tech sveučilišta analizirao je mogućnost velikog potresa u narednim desetljećima, a rezultati njihova rada izazvali su zabrinutost znanstvene zajednice. Prema njihovim procjenama, postoji 15-postotna vjerojatnost da će u idućih 50 godina potres magnitude veće od 8.0 pogoditi područje Cascadia subdukcijske zone – konvergentne granice između tektonskih ploča dugačke oko 965 kilometara, koja se proteže od sjeverne Kalifornije do južne Britanske Kolumbije.
Potencijalni scenarij: potonuće obale, poplave i uništena infrastruktura
Prema nalazima studije, potres te magnitude mogao bi uzrokovati spuštanje obalnog zemljišta i do 2 metra, što bi dodatno pogoršalo rizike od poplava, osobito uz očekivano podizanje razine mora. Najugroženija područja uključuju južni dio savezne države Washington, sjeverni Oregon i sjevernu Kaliforniju.
Tina Dura, glavna autorica studije i docentica geoznanosti na Virginia Techu, istaknula je ozbiljnost potencijalnih posljedica:
“Ekspanzija obalne poplavne ravnice nakon potresa u Cascadia zoni do sada nije bila kvantificirana, a utjecaji na korištenje zemljišta mogli bi znatno produžiti vrijeme oporavka.”
Prema procjeni njezinog tima, ako bi se takav potres dogodio danas, u zonu poplave nakon potresa ušlo bi čak 14.350 stanovnika, 22.500 građevina i 1.250 kilometara prometnica.
Povijesni kontekst i dodatni rizici zbog klimatskih promjena
Posljednji potres ovakve jačine koji je pogodio područje Cascadia zabilježen je u siječnju 1700. godine, što znači da bi nadolazeći bio prvi takve vrste u više od 300 godina. Inače, najveći potres u povijesti SAD-a, poznat kao Veliki potres na Aljasci, dogodio se 1964. godine i imao je magnitudu 9.2.
Dio razloga za dodatnu zabrinutost leži u klimatskim promjenama. Znanstvenici predviđaju da će se do 2100. godine razina mora podići za dodatna tri metra, čime bi se učinci potresa višestruko pogoršali.
“Danas, a još više 2100. godine, zbog povišene razine mora, trenutačni učinak spuštanja tla nakon potresa bit će kašnjenje u odgovoru i oporavku zbog oštećene infrastrukture. Dugoročno gledano, mnoga obalna naselja mogla bi postati nenastanjiva,” upozorila je Dura.
Pripreme kao ključ preživljavanja i očuvanja zajednica
Znanstvenici su u zaključku studije, koji prenosi The Guardian, naglasili važnost priprema za ovakav scenarij.
“Priprema za ove kombinirane prijetnje može minimizirati dugoročnu štetu, osigurati otpornost zajednica i zaštititi ključne obalne ekosustave od trajnog uništenja.”
Cascadia subdukcijska zona dio je takozvanog “Pacifičkog vatrenog prstena” – seizmički aktivnog područja koje okružuje veći dio Tihog oceana i gdje se događaju neki od najjačih svjetskih potresa i tsunamija.