Znanstvenici alarmiraju: 'Ovih 25 gradova uskoro će završiti pod vodom, hitno se pripremajte'

Prema novom izvješću Virginia Institute of Marine Science (VIMS), najbogatiji kalifornijski gradovi mogli bi se do 2050. godine suočiti s drastičnim posljedicama porasta razine mora. Los Angeles, San Francisco, San Diego i Alameda bilježe stalni porast lokalne razine mora još od 2018. godine, a taj se trend ubrzava, upozoravaju znanstvenici.
Iako je zapadna obala SAD-a do sada imala relativno stabilnu razinu mora, San Diego trenutno bilježi najbrži porast na cijeloj obali, s godišnjim rastom od 2,6 milimetara.
Do 2050. više od prosječnog porasta: prijetnja infrastrukturi i masovnim migracijama
Prema projekcijama, svi navedeni kalifornijski gradovi suočit će se s porastom razine mora iznad nacionalnog prosjeka do 2050. godine. To znači da bi više plime mogle potopiti čitave zajednice uz obalu, uzrokujući pad turizma zbog nestanka plaža i masovne evakuacije stanovništva s ugroženih područja.
Institut za javne politike Kalifornije (Public Policy Institute of California) procjenjuje da bi poplave mogle uništiti imovinu u vrijednosti od čak 18 milijardi dolara, dok više od 26 milijuna stanovnika (od ukupno 40 milijuna u državi) živi upravo u obalnim regijama.
U San Franciscu, troškovi potrebni za zaštitu Zaljevskog područja (Bay Area) do 2050. procjenjuju se na čak 110 milijardi dolara.

NASA predviđa dvostruko veći porast nego prije
U veljači 2024. godine, NASA je objavila studiju koja sugerira da bi porast razine mora u San Franciscu i Los Angelesu mogao biti dvostruko veći od prethodnih očekivanja do sredine stoljeća. Iako se razina mora na zapadnoj obali povećava umjereno, drugi dijelovi SAD-a suočavaju se s puno ozbiljnijim ubrzanjem.
Molly Mitchell, docentica na Batten School of Coastal & Marine Sciences i suradnica VIMS-a, istaknula je kako su Gruzija i Južna Karolina nedavno zabilježile iznenađujuće ubrzanje rasta razine mora. Iako su najviši porasti i dalje zabilježeni u državama uz Meksički zaljev, poput Teksasa i Louisiane, mnoga mjerenja na Istočnoj obali također pokazuju značajno ubrzanje.
"Na Istočnoj obali ubrzanje porasta razine mora vjerojatno je povezano s otapanjem ledenjaka Grenlanda", pojasnila je Mitchell u službenoj izjavi.
Više od metar porasta u New Yorku, Bostonu i drugim velikim gradovima
Prema izvješću, Boston, New York, Baltimore, Charleston i Savannah mogli bi do 2050. doživjeti porast razine mora veći od 30 centimetara. Situacija je još ozbiljnija u gradovima uz Meksički zaljev, gdje bi Florida, Teksas i Louisiana mogli svjedočiti rastu razine mora i do 46 centimetara.
U Rockportu (Teksas) predviđa se porast od čak 76 centimetara, što bi moglo dovesti do potpunog uništenja infrastrukture i drastičnog pada turizma.
New Orleans: Grad koji već sada tone
New Orleans, poznat po devastacijama uzrokovanim poplavama u prošlosti, i dalje ostaje jedno od najugroženijih područja. Prema studiji objavljenoj u Hydrogeology Journalu 2024. godine, veliki dijelovi grada i okolice tonu i do 5 centimetara godišnje. Krivac je meka, močvarna podloga (treset i glina) koja se s vremenom spušta, posebice kada se područje isuši ili urbanizira.

24 grada na udaru: milijuni u riziku od preseljenja
Prema istraživanju Virginia Tech sveučilišta, više od 24 američka grada suočava se s kombinacijom porasta mora i slijeganja tla, zbog čega je svaki pedeseti stanovnik u opasnosti da će morati preseliti u sljedećih nekoliko desetljeća.
Mitchell naglašava: "Ljudi koji žive uz obalu žele znati što mogu realno očekivati u narednim desetljećima, kako bi imali vremena donijeti konkretne odluke i planove."
Kako su došli do ovih podataka?
Istraživanje se temeljilo na 55 godina podataka o globalnom porastu razine mora, prikupljenih putem mjerača plime – instrumenata koji mjere visinu mora na specifičnim obalnim točkama. Ti uređaji bilježe mjesečne prosjeke, ali i razine tijekom ekstremnih vremenskih uvjeta poput oluja.
Znanstvenici su analizirali brzinu porasta, provjerili postoji li ubrzanje, te u obzir uzeli klimatske fenomene poput El Niña, koji dugoročno utječu na razinu mora. Osim globalnih trendova, u modelima su obrađene i lokalne specifičnosti, uključujući morske struje i slijeganje tla.
Potrebna hitna priprema za budućnost
Studija jasno upozorava na hitnost donošenja strategija prilagodbe – od jačanja obalnih obrambenih sustava do urbanističkog planiranja i osiguranja infrastrukture. Bez pravovremenog djelovanja, milijuni Amerikanaca mogli bi se suočiti s gubitkom domova, dok bi države mogle trpjeti ekonomske gubitke u desecima milijardi dolara.