Hrvati nisu svjesni kakav užas nose na nogama: Ova obuća koju mnogi nose proglašena najopasnijom

U svakodnevnoj potrazi za stilom, često zaboravljamo na ono što naše tijelo osjeća – osobito stopala. Iako modne cipele poput visokih potpetica, balerinki ili japanki izgledaju atraktivno i moderno, stručnjaci upozoravaju da dugotrajno nošenje takve obuće može imati ozbiljne posljedice na zdravlje stopala i cijelog lokomotornog sustava.
Problemi koji mogu nastati nisu samo estetske prirode, poput žuljeva ili čukljeva, već uključuju ozbiljnije tegobe poput oteklina, deformacija kostiju, problema sa zglobovima, pa čak i prijeloma.
Najštetnije vrste obuće koje bismo trebali izbjegavati
Stručnjaci su jasno naveli koje vrste obuće predstavljaju najveću prijetnju zdravlju stopala – i zašto.
Popularne u poslovnom i večernjem okruženju, visoke potpetice neupitno su štetne ako se nose redovito. Osim što izravno opterećuju prednji dio stopala, povećavaju rizik od oteklina, burzitisa (upale sluznih vrećica u zglobovima), a kod duljeg korištenja mogu izazvati i prijelome kostiju.
Savjet stručnjaka je jasan: visina potpetice ne bi smjela prelaziti pet centimetara, kako bi se smanjio pritisak na stopala, zglobove i kralježnicu.
Balerinke i japanke
Naizgled udobne i nenametljive, ove cipele zapravo ne pružaju nikakvu podršku luku stopala. Posljedice dugotrajnog nošenja uključuju bolove u koljenima, kukovima i donjem dijelu leđa – sve zbog nepravilne raspodjele tjelesne težine i izostanka amortizacije pri hodu.
Iako često povezane s trendovima u obući, platforme i obuća s tvrdim potplatima ograničavaju prirodno savijanje stopala. Rezultat toga je dodatno opterećenje na metatarzalne kosti, što povećava rizik od ozljeda, ali i kroničnih bolova.

Cipele sa šiljastim vrhom
Ovaj tip obuće čest je izbor u formalnim i poslovnim prigodama, no stezanje prstiju koje uzrokuju može dovesti do deformacija kao što su čukljevi, žuljevi i bolni pritisci na prste. Dugoročno, takva obuća može stvoriti probleme koji zahtijevaju medicinsku intervenciju, uključujući ortopedske korekcije ili operacije.
Jedan od ključnih problema, posebno kod žena, jest pogrešan odabir veličine obuće. Statistika pokazuje da čak 9 od 10 žena nosi premale cipele, što dodatno pogoršava rizik od artritisa, bolova u zglobovima i kroničnih deformacija stopala.
Preuska obuća smanjuje cirkulaciju, stvara pritisak na prste i narušava držanje tijela – čime ne trpi samo stopalo, nego i koljena, kukovi i kralježnica.
Kako pravilno birati obuću?
Kako biste izbjegli zdravstvene probleme, stručnjaci savjetuju sljedeće: Odaberite obuću koja pruža dovoljno prostora prstima, bez pritiska na bočne strane stopala.
Potražite modele s dobrom potporom za svod stopala, osobito ako mnogo vremena provodite stojeći ili hodajući.
Redovito provjeravajte veličinu stopala, jer se ona mijenja s godinama, osobito nakon trudnoće ili naglog debljanja/mršavljenja.
Stopala – temelj našeg zdravlja
Stopala nose cjelokupnu težinu našeg tijela i prvi su kontakt sa svakom površinom po kojoj hodamo. Zbog toga je briga o njihovom zdravlju jednako važna kao i briga o srcu, kralježnici ili zglobovima.
Estetika ne smije biti ispred zdravlja. Pravilan odabir obuće nije samo pitanje udobnosti ili trenda – već i dugoročno ulaganje u zdravlje vašeg tijela. Ako već morate nositi modne kompromise, neka to bude povremeno – jer vaša stopala to neće zaboraviti.