Nešto se čudno događa s najvećim i najopasnijim supervulkanom na svijetu: Pronašli su veliku pukotinu

Znanstvenici su otkrili novi otvor u bazenu Norris Geyser unutar Nacionalnog parka Yellowstone, što je izazvalo zabrinutost da bi supervulkan mogao biti u fazi pojačane aktivnosti. Riječ je o pukotini promjera oko četiri metra, nastaloj tijekom nekoliko mjeseci, počevši od prosinca 2024., navode stručnjaci iz Američkog geološkog instituta (USGS).
Iako se nalazi u području poznatom po intenzivnoj vulkanskoj aktivnosti, fotografije USGS-a prikazuju mirnu vodenu površinu. Voda neobično svijetloplave boje i okolni sjajni bijeli pijesak stvaraju prizor nalik onom s drugog planeta.
Opasnosti Yellowstonea
Ovo otkriće dolazi svega četiri mjeseca nakon što je u Yellowstoneu otkriven novi vulkanski otvor iz kojeg je izlazila para. Yellowstone je jedan od najvećih aktivnih vulkana na svijetu, a u slučaju erupcije pepeo bi prekrio i do dvije trećine SAD-a.
Takav scenarij mogao bi učiniti čitave savezne države nenastanjivima zbog toksičnog zraka, paralizirati tisuće letova i prisiliti milijune ljudi na evakuaciju.

“Plavi izvor” – novi hidrotermalni fenomen
Novo geotermalno obilježje, koje su geolozi otkrili 10. travnja, a javnosti otkrili tek ovaj tjedan, nazvano je “plavi izvor” (blue water spring).
Izvor ispušta iznimno čistu i toplu vodu temperature oko 43 °C, a razina vode nalazi se otprilike 30 cm ispod ruba bazena.
Prema USGS-u, formiranje ovog otvora rezultat je “hidrotermalne eksplozije” – snažne erupcije u kojoj kipuća voda, blato i okolno kamenje bivaju raspršeni u zrak.
Satelitske snimke otkrile nastanak
Satelitske snimke pokazuju da je pukotina nastala kroz niz manjih eksplozivnih događaja između kraja prosinca 2024. i početka veljače 2025.
Na snimkama od 19. prosinca 2024. nije bilo nikakve anomalije, dok je već 6. siječnja 2025. vidljiva mala udubina. Slika od 13. veljače prikazuje potpuno formirani otvor s vodom.
Tijekom tih događaja izbačeni su kamenje i čisto bijelo geotermalno blato bogato silicijem. Za razliku od ovakvih višefaznih pojava, neka geotermalna obilježja u Yellowstoneu nastaju kroz nagle i snažne eksplozivne epizode.

Je li erupcija na vidiku?
Iako Yellowstone ima reputaciju “supervulkana”, stručnjaci naglašavaju da novo otkriće ne znači da je erupcija pred vratima.
Dr. Craig Magee, geolog sa Sveučilišta u Leedsu, izjavio je za MailOnline: “Yellowstone ima dugu povijest hidrotermalne aktivnosti. Na tom području redovito bilježimo male potrese i suptilne promjene u visini tla. No, jedan ovakav događaj, poput ove hidrotermalne eksplozije, ne znači nužno porast vulkanske aktivnosti.”
Dodao je da bi niz hidrotermalnih eksplozija, uz istodobni porast seizmičke aktivnosti i podizanje tla, mogao signalizirati povećanu opasnost, ali vulkani ne slijede predvidljive obrasce.
Opasnost za posjetitelje
Hidrotermalne eksplozije nastaju kada pritisak uzrokuje prijelaz vode u paru, što može rezultirati iznimno opasnim situacijama za posjetitelje.
“Ova voda neobične svijetloplave boje može biti vrlo slana ili čak kisela, pa nikako ne biste željeli upasti u nju,” upozorava dr. Magee.
Unatoč riziku, Yellowstone svake godine privuče oko četiri milijuna turista iz cijelog svijeta.

Yellowstone – podzemni div
Za razliku od klasičnih vulkana koji imaju karakterističan stožasti oblik, Yellowstone je uglavnom podzemni vulkan. Posljednja katastrofalna erupcija dogodila se prije 630.000 godina, a posljednja manja erupcija lave prije oko 70.000 godina.
Jedno od najpoznatijih geotermalnih obilježja parka je gejzir Old Faithful, koji izbacuje mlazove kipuće vode svakih 44 do 125 minuta.
Prema novim istraživanjima, magma u Yellowstoneu nalazi se na dubini od samo 3,8 kilometara (oko 12.500 stopa) ispod površine, što je udaljenost usporediva s onom između Buckingham Palacea i katedrale sv. Pavla u Londonu. No, znanstvenici i dalje ne očekuju skoru erupciju.