Posjetili smo Fieracavalli - najveći sajam konja u Veroni
Verona je najpoznatija po Romeu i Juliji, ali u svijetu konjara poznata je po jednom od najstarijih sajmova konja i konjičke opreme. Ove, 2019. godine, bio je 121. sajam, a obzirom da se održava jednom godišnje u neprekinutom nizu, lako je izračunati dužinu ove tradicije.
Sam sajam traje četiri dana i uvijek je prvi vikend u studenom, od četvrtka do nedjelje. Vrlo je popularan i najveći je u ovom dijelu Europe te uvijek pun posjetitelja iz raznih zemalja.

Konjička industrija
Konjička industrija ne podrazumijeva samo konja i njegovog vlasnika već sve ono što prati konjički sport i održavanje konja. Ta popularna industrija obuhvaća sportsku opremu za konja i jahača, trenere, štalare, vlasnike štala u kojima konji borave, veterinare, potkivače, opremu za izgradnju i održavanje štale te prehranu konja - posebnu mješavinu hrane i vitaminsko mineralne dodatke. Povezana je s poljoprivredom, jer dio prihoda poljoprivrednici ostvaruju prodajom sijena i slame za hranu i konjsku stelju.
U Europi najveći broj konja je u Velikoj Britanji i Njemačkoj što znači i značajan udio u privredi ovih zemalja. Ne radi se ovdje samo sportskim konjima za natjecanje, nego i o kategoriji koja se zove rekreativno konjarstvo gdje privatne osobe imaju jednog konja za svoje slobodno vrijeme. Konji se koriste u turizmu u ponudi jahačih tura, vožnji kočijama i za terapijsko jahanje.
Osim dobrih rezultata u radu s djecom i osobama s posebnim potrebama terapijsko jahanje pokazalo je i značajne rezultate za osobe s PTSP sindromom. Zadnjih godina sve je popularniji menadžerski team building, koji pomaže pri boljem razumijevanju upravljanja ljudskim resursima u kompanijama.

Konji u Hrvatskoj
Gdje se u ovome svemu nabrojanome nalazi Hrvatska? Tradicionalno uzgajamo lipicance, imamo dvije ergele - Đakovo i Lipik te smo na samom vrhu po broju tih konja, zajedno s Austrijom i Slovenijom.
Zadnjih godina popularne su i druge pasmine konja i broj grla raste iz godine u godinu. Iako nemamo značajnih sportskih rezultata u međunarodnoj konkurenciji, sve više ljudi odlučuje se za rekreativno držanje konja.
Država daje poticaje za domaće pasmine, uglavnom za hladnokrvne pasmine koje se uzgajaju za meso. Potencijala zapravo imamo, no konjička industrija u Hrvatskoj nema značajni prihod. Uz bolje planiranje i subvencije usmjerene na sport i rekreaciju ova grana mogla bi ostvarivati veće prihode naročito u turizmu.
Sajam konja i konjičke opreme u Veroni
Spektar konjičke industrije je veliki i sve to možete vidjeti na sajmu konja i konjičke opreme u Veroni. Izložbeni prostor proteže se kroz 12 izložbenih hala, a one su povezane ulicama na kojima su prezentacije tradicionalnih načina korištenja konja. Prešetavaju se jahači obučeni u nošnje, s ukrašenim konjima, policija i rendžeri na konjima, dvoprezi i četveroprezi... konji su prisutni svugdje, u halama i izvan njih.
Svaka hala pokriva neki sektor konjičke industrije, možete vidjeti preponsko i dresurno jahanje, izložbu arapskih konja, western show, prezentacije natural horsemanshipa ili sve popularniju metodu prirodnog pristupa u radu s konjem, bez korištenja nasilnih sredstava.

Predstavljaju se turistička mjesta s ponudom višednevnih jahačkih tura. Ne zanemaruje se rad s djecom, za njih su predstave i poniji i škole jahanja, te voltažiranje – prikaz raznih gimnastičkih figura na konju.
Posebna hala, broj 6, namijenjena je prodaji opreme za konje i jahanje i u njoj, jednostavno rečeno, nema čega nema. Konjarka sam 20 godina, ovo mi nije prvi posjet sajmu i odgovorno tvrdim da je 'šestica' najposjećenija hala.
Osim sporta i opreme, možete vidjeti prikolice za konje, izlažu poznati proizvođači hrane za konje i vitaminsko mineralnih pripravaka, tu su najnovija i ona stara rješenja za štale.

U ovom posjetu vidjeli smo predstavu španjolskih konja, rad s frizijcima, western show s hvatanjem telića, preponsko jahanje, ocjenjivanje arapskih konja, prezentaciju Parelli metode rada.
Vidjeli smo i neka nova rješenja u opremi za jahanje, a naročito su napredovala sedla u svojoj anatomskoj prilagodljivosti konjima i jahačima. Dopale su mi se preponske motke izrađene od plastike jer mi je stvarno dojadilo nošenje teških drvenih motki. Općenito se oprema prilagođava modernom konjarstvu i koristi nove materijale.
Treking jahanje se opremom potpuno promijenilo, posebna sedla za duge ture, vodootporne jakne i anatomske cipele za jahanje u kojima možete jahati i hodati uz konja na duže ture.
Oprema je sada i sigurnija jer koristi rješenja koja osiguravaju jahača i onemogućavaju ga da zapne u opremi pri padu i tako nastrada, jer ga konj vuče za sobom.

Značaj sajma konja i konjičke opreme u Veroni je upravo u tome što na jednom prostoru okuplja sve discipline vezane uz konja. Organizatori ne zanemaruju tradicionalni način držanja i rada s konjima, ali otvoreni su za sva nova rješenja u opremi i radu i zato na sajmu svatko može vidjeti ono što ga zanima.
Iz Hrvatske možete doći organiziranim turističkim autobusima ili kao mi - uputiti se sami. Kako je uvijek u isto vrijeme, početkom studenog, jednostavno je planirati odlazak. Obzirom na veličinu sajma i brojnost prezentacija jedan dan nije dovoljan.
Na kraju, posebno je zadovoljstvo vidjeti da konji imaju svoje mjesto u modernom društvu. Uostalom to je i cilj ovog sajma koji nam na jednom mjestu prikazuje koliko su konji prisutni u našoj svakodnevici. Konji više ne rade teške fizičke poslove i ne idu u ratove, ali sigurno je da imaju svoju budućnost u našoj civilizaciji.