4 jednostavna popravka koje svaki vozač mora znati sam napraviti na svom autu!
Automobili svakim danom postaju sve kompleksniji i teži za popravke te nitko ne očekuje od vas da samostalno popravite kvar na motoru. Međutim, postoji nekoliko jednostavnih zahvata za koje se ne isplati ići mehaničaru i trošiti vrijeme i novac zato što ih možete sami napraviti, a rizik da nešto dodatno pokvarite ili pokidate je minimalan.
Napomena: svi su auti različiti i upute se mogu razlikovati za svaki model. Ako ne uspijete sami, bolje prepustite profesionalcima kako ne biste riskirali daljnje oštećenje vozila.
Zamjena gume
U autu biste uvijek trebali imati materijale potrebne za zamijeniti gumu - dizalicu, ključ i rezervnu gumu. Neki vozači umjesto rezervne gume u autu imaju pjenu kojom se guma može napuniti, no ova pjena je djelotvorna samo ako se radi o malom oštećenju gume. Ako ste gumom zahvatili rinzol i napravili veću rupu, u tom trenutku će vam pomoći jedino rezervna guma. Guma se mijenja na sljedeći način:
- prije podizanja auta, otpustite sve vijke pomoću ključa
- podignite automobil dizalicom toliko da se kotač podigne od tla. U knjižici automobila pogledajte gdje točno staviti dizalicu
- Skinite kotač i stavite zamjenski
- Nataknite vijke i zategnite ih, no ne do kraja, nego dovoljno da kotač stoji na svom mjestu
- Nakon što spustite automobil na tlo, ključem zategnite vijke što snažnije moguće
Na rezervnoj gumi ne možete voziti istom brzinom kao na normalnoj gumi - vozite sporije dok ne stavite novu, normalnu gumu.
Zamjena žarulje prednjih svjetala
Iako je ova zamjena često nespretna jer morate ruke zavlačiti pored motora i često ne vidite točno što radite, i dalje nema smisla plaćati nekom drugom za ovaj jednostavan zahvat.
Ovaj je proces različit na svim automobilima, no za većinu modela ne morate skidati cijelo svjetlo niti vaditi motor, već samo zamijenite žaruljicu. Točne upute za vaš model možete naći u knjižici vozila.
Nove žaruljice, osim u specijaliziranim trgovinama, možete naći u većim supermarketima poput Spara. Uzmite pokvarenu žaruljicu sa sobom u trgovinu radi usporedbe, da ne biste slučajno kupili pogrešnu.
Punjenje akumulatora
Akumulator bi se trebao puniti u određenim uvjetima izvađen iz auta, no ako se nađete u situaciji u kojoj ga morate napuniti na cesti, slijedite ove upute:
- Prije svega, trebaju vam kleme i drugi auto. Ako nemate kleme, možete ih kupiti na nekim benzinskim postajama, a za drugi auto se obratite rodbini, prijatelji ili bilo kome tko vam duguje uslugu
- Neka drugi auto bude parkiran tako da je njegov akumulator što bliže vašem - najčešće haubom do haube
- Oba auta moraju biti isključena prije spajanja akumulatora
- Zatim spajate kleme za polove - crveni kabel je spajate na pozitivan (+) pol, a crni na negativan (-) pol. Prvo spojite pozitivne polove oba akumulatora crvenim kablom, a zatim spojite negativne polove crnim kablom. Kleme prvo spajate na prazan akumulator. Polovi na akumulatorima će biti označeni simbolima + i -
- Neka se malo akumulator puni, zatim probajte upaliti auto. Ako se ne upali, pričekajte još malo
- Tek nakon što se auto upali, skinite kleme s akumulatora. Prvo skinite crni kabel s oba akumulatora, a zatim crveni
Pošto se radi o zaista visokom naponu i baterijama koje mogu biti štetne za zdravlje, predlažemo da ovaj zahvat prvi put prepustite nekome s više iskustva. proizvođači automobila i proizvođači akumulatora svima predlažu da ne pune akumulatore na ovaj način u neidealnim uvjetima - akumulator punite na ovaj način isključivo kad je neophodno.
Zamjena brisača
Brisači najčešće imaju neki vrlo jednostavan mehanizam za skidanje i ako samo zbog toga dođete mehaničaru, vjerojatno će vam se smijati nakon što odete. Jednostavno definirajte kakve brisače imate i kupite takve iste. Pazite samo da vam donji dio brisača ne padne naglo nazad na staklo bez gornjeg dijela jer vam može napuknuti staklo.