Arheolozi pronašli drevni artefakt sa zapanjujućim podacima: Na njemu se spominje jedna od najvećih enigmi
Opeke izrađene od gline i korištene za izgradnju jedne od najepskih civilizacija u povijesti sada pružaju znanstvenicima novi alat za razumijevanje povijesti naše planete. Prije otprilike 3.000 godina, mezopotamijske opeke sadrže zrna željeznog oksida koja, ispravno interpretirana, otkrivaju fascinantne promjene u magnetskom polju koje prolazi kroz Zemlju i okružuje je zaštitnom barijerom.
Tehnika je prilično jednostavna. Svaka od 32 mezopotamijske gline opeke u istraživanju utisnuta je imenom kralja koji je vladao u vrijeme kada je opeka napravljena. Kako bi datirali materijal, istraživači su suzili najvjerojatniji raspon godina tijekom kojih je svaki kralj vjerojatno vladao.
Zatim su pažljivo odstranili maleni komad svake opeke i koristili magnetometar za mjerenje poravnanja mikroskopskih zrna željeznog oksida ugrađenih u njih. Ova tehnika omogućila im je široku rekonstrukciju ponašanja planetarnog magnetskog polja tijekom razdoblja od otprilike 2000 godina, od 3. do 1. tisućljeća pr. Kr., prenosi Science Alert.
Dvostruki uspjeh
Zatim su usporedili svoje rezultate s drugim rekonstrukcijama magnetskog polja dobivenim iz arheomagnetskih studija. Ukupno, ova velika količina podataka iz cijelog svijeta sugerira nešto poznato kao Levantska Anomalija Geomagnetskog Željeza (LIAA), misteriozan skok u jačini magnetskog polja koji se vjerojatno dogodio u onome što je danas Irak između otprilike 1050. i 550. pr. Kr.
Rekonstrukcija tima također je potvrdila postojanje LIAA, pružajući jedan od rijetkih zapisa o anomaliji iz samog Iraka. Štoviše, analiza je otkrila kratke, dramatične fluktuacije tijekom vladavine Nabukodonozora II između otprilike 604. i 562. pr. Kr., pokazujući da se magnetsko polje Zemlje može značajno promijeniti na kratkoročnim razmjerima.
Ovaj rad predstavlja dvostruki uspjeh: usklađivanje opeka s magnetskim poljem djeluje i u drugom smjeru, pružajući znanstvenicima alat za potvrđivanje datuma vladavine određenih kraljeva Mezopotamije.
Novi način razumijevanja
Ovo je zaista zanimljivo jer, iako znamo redoslijed nasljedstva, datumi kada je svaki kralj stupio na prijestolje ostali su nesigurni zbog nepotpunih povijesnih zapisa.
"Geomagnetsko polje je jedan od najenigmatičnijih fenomena u znanostima o Zemlji", kaže geofizičarka Lisa Tauxe iz Instituta za oceanografiju Scripps u SAD-u.
"Dobro datirani arheološki ostaci bogatih mezopotamskih kultura, posebno opeke s upisanim imenima određenih kraljeva, pružaju neviđenu priliku za proučavanje promjena u jačini polja visoke vremenske rezolucije, prateći promjene koje su se dogodile tijekom nekoliko desetljeća ili čak manje." Proboj dolazi u obliku prikladno utisnute oznake koja omogućuje znanstvenicima određivanje starosti opeka, što zauzvrat omogućuje precizno datiranje bilo kakvih geoloških zapisa koje sadrže.
Ovako izgleda Bog ako se pita znanost: Koristili su posebnu tehniku
Metoda nam pruža novi način boljeg razumijevanja kako se magnetsko polje naše planete mijenjalo i razvijalo tijekom vremena - što pak može pomoći u boljem predviđanju njegova sadašnjeg i budućeg ponašanja.
"Često se oslanjamo na metode datiranja poput radiokarbonskih datuma kako bismo stekli osjećaj kronologije u drevnoj Mezopotamiji", objašnjava arheolog Mark Altaweel sa Sveučilišta College London.
Mijenja se tijekom vremena
"Međutim, neki od najčešćih kulturnih ostataka, poput opeka i keramike, obično se ne mogu lako datirati jer ne sadrže organski materijal. Ovaj rad sada pomaže stvaranju važne datumske osnove koja drugima omogućava korist od apsolutnog datiranja putem arheomagnetizma."
Magnetno polje Zemlje nije statično, već se mijenja tijekom vremena. Generira ga geodinamo u planetarnom jezgri; tamo, rotirajuća, konvektivna i električki provodna tekućina pretvara kinetičku energiju u električna i magnetska polja koja se šire u prostoru oko nas. Promjene u magnetskom polju mogu biti rezultat vanjskih utjecaja, poput sunčevog vjetra, ili promjena unutar planeta, gdje geodinamo vrije.
Kako god bile izazvane, ove promjene mogu se zabilježiti u materijalima na površini. Primjerice, u rastopljenom magma, magnetska zrna će se poravnati s magnetskim poljem Zemlje, donekle postavljajući se u toj poziciji dok se magma hladi i stvrdnjava u vulkansku stijenu. Znanstvenici mogu koristiti te stijene kao zapis magnetskog polja, područje proučavanja poznato kao paleomagnetizam.
Pod vodstvom arheologa Matthewa Howlanda sa Sveučilišta Wichita State u SAD-u, tim istraživača proučavao je mezopotamijske opeke kao način unapređenja proučavanja arheomagnetizma: proučavanje magnetskog polja Zemlje koje je sačuvano u ljudski stvorenim objektima.