Astronaut snimio sliku iz svemira koja se možda više ne može ponoviti: Uistinu je neponovljiva
Astronaut i strastveni astrofotograf Donald Pettit nedavno je podijelio zapanjujuću fotografiju koju je snimio s Međunarodne svemirske postaje (ISS) – sliku koja se danas više ne može ponoviti. Pitanje zašto zvijezde nisu vidljive na mnogim fotografijama snimljenima s ISS-a povremeno se postavlja, iako postoje snimke koje prikazuju zvijezde u pozadini, većina fotografija pokazuje samo tamu iza Zemlje.
Prirodno je pretpostaviti da bi zvijezde trebale biti vidljivije iz svemira, bez atmosfere koja bi ometala svjetlost. To je točno, i upravo zbog izobličenja atmosfere šaljemo teleskope u svemir. Međutim, fotografiranje zvijezda, kao što zna svatko tko je to pokušao s Zemlje, zahtijeva dulje vrijeme ekspozicije kako bi se uhvatilo dovoljno svjetla. Tijekom tog vremena kamera mora ostati precizno usmjerena prema svemirskom objektu koji pokušavate snimiti.
Astronaut se vratio iz svemira s potpuno drugačijim karakterom i velikim otkrićem: 'Mi živimo u laži'
To je nekada bilo moguće na ISS-u, što pokazuje fotografija koju je Pettit snimio tijekom svog boravka na svemirskoj postaji 2003. godine. Na toj fotografiji vide se zelena sjajna pojava od atomskog kisika u Zemljinoj atmosferi i mnoštvo zvijezda. "U to vrijeme, orbitalni stav svemirske postaje bio je solarno inercijski stav (XPOP) koji je omogućavao solarnim panelima da budu usmjereni prema Suncu bez praćenja (praćenje Sunca dodano je na ISS mnogo kasnije)," objasnio je Pettit u objavi na Instagramu. "U biti, sama postaja je bila mehanizam praćenja, tako da je za kameru montiranu na svemirsku postaju, dugotrajna ekspozicija davala zvijezde kao točkice."
Jedinstveni prikaz
Na žalost ljubitelja svemirskih fotografija, od 2006. godine ISS je promijenio svoj kut, s jednom stranom stalno usmjerenom prema Zemlji. Pettit je tada snimio gore spomenutu fotografiju koristeći ekspoziciju od 30 sekundi, ali danas bi takva ekspozicija prikazala zvijezde kao lučne tragove.
Iako trenutna konfiguracija ISS-a ograničava slike zvijezda na manje od pola sekunde, Pettit planira uzeti uređaj za praćenje kako bi kompenzirao kretanje svemirske postaje na svom sljedećem putovanju. S naprednijim kamerama koje su sada dostupne, nadamo se da ćemo vidjeti više fotografija zvjezdanih polja nakon njegovog povratka na svemirsku postaju.
Ova nevjerojatna fotografija iz 2003. godine ostaje jedinstveni prikaz svemirske ljepote i svjedoči o tehnološkom napretku i prilagodljivosti ljudskih istraživanja svemira.