Cijeli život smo živjeli u zabludi: Evo koju je boju odjeće najbolje nositi po jakom suncu i vrućinama

Pitanje koje mnoge zanima: je li bolje nositi bijelu odjeću tijekom paklenih vrućina nego crnu? Odgovor na ovo pitanje dali su znanstvenici, a objašnjenje se krije u zanimljivim nalazima i tradicijama Beduina, nomadskih pastira Arapskog poluotoka i Sjeverne Afrike.
Beduini, poznati po prelascima vrelih pustinja, nose i crnu i bijelu odjeću, ali se zna da najčešće preferiraju crne haljine. Ispostavilo se da boja odjeće nije presudna za održavanje ugodne tjelesne temperature. Ključnu ulogu igraju tkanina od koje je odjeća napravljena i njen kroj.
Godine 1980., u znanstvenom časopisu Nature objavljen je članak pod naslovom: "Zašto beduini nose crne haljine u vrelim pustinjama?". U tom članku, znanstvenici su istraživali koja je boja odjeće najpogodnija za najvrelije dane. Crna odjeća, kako se pokazalo, apsorbira toplinu brže od bijele, ali ta toplina ne dopire do kože u istoj mjeri kao kod bijele odjeće. Naime, dodatna toplina koju apsorbira crni ogrtač gubi se prije nego što stigne do kože.

Savjeti za odijevanje tijekom vrućina
Najvažnije je da odjeća ne bude pripijena uz tijelo. Boja odjeće nije toliko bitna koliko njezina prozračnost i udobnost. Odjeća bi trebala biti dovoljno lagana kako bi zrak mogao slobodno cirkulirati između tkanine i kože. Beduini, primjerice, nose lepršave haljine koje omogućuju potrebnu ventilaciju.
Materijal odjeće također igra važnu ulogu. U arapskim zemljama, uobičajen način suočavanja s vrućinom uključuje konzumiranje toplih napitaka i hrane. Topla hrana uzrokuje blago povećanje tjelesne temperature, što potiče tijelo na dodatno hlađenje putem znojenja.
Znanstvenici pokazali što se krije u vodi iz pipe pod mikroskopom, ljudi: 'Grozno, ja je više neću piti'
Dakle, bez obzira na boju odjeće, najvažniji faktor tijekom vrućina je da odjeća bude prozračna i lagodna. Pridržavanje ovih savjeta može značajno pomoći u borbi protiv visokih temperatura. Kako navode znanstveni izvori poput The Guardiana i Science Focusa, pravilna odjeća i unos toplih napitaka mogu pomoći tijelu da se bolje nosi s ekstremnim vrućinama.