Čovjek pojeo janjetinu i zarazio se s davno zaboravljenom opasnom bolesti: Liječnici su bili u šoku
Teksaski rančer u pedesetim godinama života šokirao je liječnike nakon što su testovi pokazali da je zaražen rijetkom bakterijskom infekcijom na svom imanju. Muškarac, koji je želio ostati anoniman, patrolirao je svojim imanjem na Badnjak kada je naišao na mrtvo janje.
Prema izvještaju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), životinja je „iznenada uginula“, a muškarac je odlučio „zaklati“ je. Nakon što je začinio i skuhao meso, on i još pet osoba su ga pojeli – no, samo je on obolio.
Jedanaest dana nakon konzumacije janjetine, rančer je otišao u američku bolnicu gdje su ga pregledali zbog povišene temperature i visokog broja bijelih krvnih stanica. Također su ga liječili zbog crnog čira na desnom zapešću, mjehuričastih lezija na desnoj ruci, opsežnog edema i leukocitoze.
Pogađa stoku i divljač
Nakon što je primio antibiotike, muškarac je proveo tjedan dana u bolnici prije nego što je otpušten. Međutim, po povratku kući, otkrio je da su mu uginule još dvije životinje. Kasnije je otkriveno da su uginule ovce imale očnu i nosnu hemoragiju. Ova neobična situacija potaknula je istražitelje CDC-a na dublje ispitivanje slučaja.
Testovi su kasnije potvrdili da je muškarac bio zaražen antraksom, rijetkom ali ozbiljnom bolešću uzrokovanom bakterijom koja stvara spore, Bacillus anthracis. Prema Mayo Clinic, antraks uglavnom pogađa stoku i divlje životinje, ali ljudi se mogu zaraziti izravnim ili neizravnim kontaktom s zaraženim životinjama. CDC navodi da se bolest može proširiti na ljude kontaktom s krznom, dlakom i zrakom.
Znanstvenici počeli pripremati cjepiva za novo potencijalno širenje opasnog virusa: Već se bilježe slučajevi
Uginule životinje ne treba jesti
Nakon istraživanja incidenta, CDC je potvrdio da je janje „sumnjivo kao izvor pacijentove bolesti, s obzirom na sumnju na antraks“. Znanstvenici su dodali u izvješću Morbidity and Mortality Weekly da ovaj slučaj treba poslužiti kao upozorenje građanima da ne jedu uginule životinje. "Obrada životinja koje iznenada uginu iz nepoznatih razloga treba se izbjegavati, bez obzira na godišnje doba", napisali su.
Nažalost, još uvijek nije jasno kako je janje zaraženo antraksom. Pretpostavlja se da su mlada životinja i dvije uginule ovce progutale antraks spore na imanju.
Antraks, prvi put opisan krajem 1700-ih, obično uzrokuje simptome unutar prvih šest dana od izlaganja bakterijama. Ovi simptomi variraju, ali mogu uključivati otekle limfne čvorove, svrbež crne izrasline na koži, značajno oticanje i simptome slične gripi.