Do jučer su gradovi bili puni ovih ptica, a sada ih odjednom nema: 'Imamo razloga za zabrinutost'

Londonski stručnjaci za zaštitu prirode s velikom zabrinutošću izvještavaju kako su čvorci, poznati po svojim spektakularnim zračnim plesovima, sjajnom perju te raznovrsnim pjevovima i klikovima, pali na najnižu razinu zabilježenu u Velikoj Britaniji otkako se vodi evidencija.
Prema rezultatima godišnjeg istraživanja Big Garden Birdwatch, koje provodi Royal Society for the Protection of Birds (RSPB), čvorci su s nekadašnjih vodećih pozicija sada skliznuli na četvrto mjesto, iza drvene grlice (woodpigeon). Prvo mjesto i dalje drže vrapci, a odmah iza njih slijedi sjenica plavetna (blue tit). Podaci pokazuju dramatičan pad broja opažanja čvoraka od čak 85 posto od 1979. godine, što ukazuje na ozbiljnu ugroženost ove vrste u britanskim vrtovima.
Suprotno ovom padu, broj drvenih grlica porastao je za nevjerojatnih 1.160 posto, ističe izvješće. Usporedbe radi, zabilježen je i značajan rast populacije svraka i crnoglave sjenice (coal tit), s povećanjem broja opažanja za 229, odnosno 233 posto u istom razdoblju.
Čvorci, manji od kosova, prepoznatljivi su po kratkom repu, šiljastoj glavi i trokutastim krilima. Iako izdaleka djeluju crno, izbliza im perje sjaji nijansama ljubičaste i zelene boje, s karakterističnim bijelim točkicama. Ova vrsta u Velikoj Britaniji nosi crveni status upozorenja te se smatra visoko prioritetnom za očuvanje zbog sve manjeg broja jedinki.
Velik rizik od izumiranja
"Čvorci su jedne od najkarizmatičnijih vrtnih ptica, ali ovogodišnji rezultati istraživanja razlog su za zabrinutost," izjavila je Beccy Speight, izvršna direktorica RSPB-a. Dodala je: "Svaka šesta ptičja vrsta u Velikoj Britaniji suočena je s rizikom od izumiranja, a naša šteta nanesena prirodnom svijetu veća je nego što smo to dosad priznavali."
Ove godine gotovo 600.000 ljudi sudjelovalo je u Big Garden Birdwatchu, promatrajući ptice u svojim vrtovima ili lokalnim zelenim površinama tijekom zadnjeg vikenda u siječnju. Ukupno je prebrojano devet milijuna ptica, koje pripadaju čak 80 različitih vrsta.
Unatoč tome što populacija čvoraka opada, crvendać se istaknuo kao najrasprostranjenija vrsta, viđena u čak 84,1 posto vrtova diljem zemlje.
Iako još nema dovoljno dokaza da bi se sa sigurnošću utvrdilo što točno uzrokuje pad broja čvoraka, stručnjaci sumnjaju na gubitak staništa zbog intenzivne poljoprivrede, smanjenje broja mjesta za gniježđenje te klimatske promjene koje utječu na dostupnost hrane i povećavaju ranjivost ptica.
'Trebaju podršku'
Kako bi se pomoglo čvorcima, RSPB savjetuje izbjegavanje korištenja pesticida i održavanje prirodnog travnjaka koji omogućuje pticama da lakše pronađu beskralješnjake poput ličinki mušica dugonoga (cranefly larvae), poznatih i kao kožari (leatherjackets). Stručnjaci preporučuju i povremeno košenje trave jer im niska vegetacija omogućuje bolji pregled nad potencijalnim grabežljivcima dok se hrane.
Postavljanje kućica za gniježđenje također je vrlo korisno – preporučuje se kućica s ulaznim otvorom promjera 45 milimetara, što odgovara potrebama čvoraka, prenosi Daily Mail.
Speight je naglasila kako je hitno potrebno pomoći pticama da se vrate na zdrave populacijske razine: "Naše selo, naši gradovi i poljoprivreda trebaju podršku kako bi se priroda mogla obnoviti. Iako naši domovi i vrtovi mogu biti savršeno utočište za mnoge ptice, nužno je da se i vlade te poslovni sektor uključe u borbu za obnovu prirodnog svijeta."
Prošle godine RSPB je dodatno proširio "crvenu listu" Velike Britanije, dodavši pet novih vrsta morskih ptica koje su sada suočene s rizikom izumiranja: olujičar Leach (Leach's Storm-petrel), galeb srednji (Common Gull), veliki crnoglavi galeb (Great Black-backed Gull), arktička čigra (Arctic Tern) te veliki skua (Great Skua). Ove vrste pridružile su se već postojećoj skupini ugroženih ptica, među kojima su i kittiwake, galeb klaukavac (Herring Gull), ružičasta čigra (Roseate Tern), arktički skua i puffin. Katie-jo Luxton, direktorica globalne zaštite prirode u RSPB-u, zaključila je: "Potrebna je hitna akcija naših vlada kako bi se riješili uzroci ovih padova u broju ptica i omogućio njihov oporavak."