Dva put ćete promisliti o gledanju u vodi nakon ove informacije: Ni bazen, ni more nisu sigurni

Ponekad se čak natječu tko može dulje izdržati pod vodom, ali nakon toga može doći do kratkotrajnog zamagljenja vida. No, dr. Nikola Petrović, oftalmolog, objašnjava kako gledanje pod vodom može utjecati na vid i zdravlje očiju, a mnogi ljudi su u zabludi, bez obzira radi li se o bazenima ili moru.
Prema dr. Petroviću, gledanje pod vodom nije sigurno i ne preporučuje se. Prvo, bitno je da voda bude bakteriološki i tehnički ispitana kako bi bila sigurna za gledanje. U bazenima, klor koji se koristi za pročišćavanje vode, kad reagira s amonijakom iz urina i znoja, stvara tvar koja iritira oči i čini ih crvenima.
Valja paziti
Kloramin, koji je prisutan u većini bazena, daje onaj specifičan miris koji osjetimo kad uđemo u bazen. Iako mnogi misle da taj miris znači da je voda čista, zapravo je suprotno - ta tvar može izazvati iritaciju očiju. Ta iritacija može biti trenutna ili se može pojaviti nakon nekoliko sati ili dana, ovisno o trajanju gledanja kroz vodu. Stoga, za one koji žele gledati pod vodom, najbolje je koristiti naočale ili masku kako bi zaštitili oči.
Simptomi iritacije očiju mogu se javiti kasnije, pa mnogi ne povezuju da su uzrokovani gledanjem pod vodom. Sam kontakt sa zaštitnim dijelom oka može izazvati blago peckanje, crvenilo i moguće jake infekcije koje zahtijevaju liječenje tijekom pet do sedam dana ili čak duže. Osjećaj grebanja ili crvenilo oka mogu se javiti kod tih infekcija.
Evo o čemu se radi
Isto tako, kod otvorenih voda postoji bojazan od mikroorganizama koji mogu izazvati infekcije očiju kada gledamo kroz takve vode. Bakterije i virusi brzo se prenose vodom, a kontakt s rožnicom i prednjim dijelom oka može dovesti do infekcija, slično kao i kod bazena, samo bez kloramina pa crvenilo očiju može izostati. Infekcije bakterijske prirode mogu uzrokovati gnojenje oka i zamagljen vid tijekom nekoliko dana.
Gledanje pod vodom ne dovodi do problema s dioptrijom, ali može izazvati infekcije koje su glavni problem. Osobe koje nose kontaktna sočiva teže gledaju pod vodom, pa ih često moraju odmah skinuti. Njihove oči su posebno osjetljive, a nošenje sočiva zahtijeva odgovarajuću hidrataciju i upotrebu umjetnih suza. Stoga je gledanje kroz vodu lakša prilika za infekcije kod osoba koje nose sočiva u usporedbi s onima koji ih ne koriste.