Erupcija najopasnijeg i najvećeg podvodnog vulkana mogla bi imati stravične posljedice: 'Moglo bi promijeniti zime'
Nova studija objavljena u časopisu Journal of Climate istražuje kako je ova erupcija utjecala na klimu. Rezultati pokazuju da vulkan može objasniti prošlogodišnju veliku ozonsku rupu i neočekivano vlažno ljeto 2024. godine. Erupcija bi mogla imati dugoročne posljedice na zimske uvjete u narednim godinama.
Za razliku od uobičajenih vulkanskih erupcija, koje hlade Zemljinu površinu stvaranjem sumpornih aerosola koji reflektiraju sunčevu svjetlost, Hunga Tonga je, zbog svoje podvodne prirode, izbacila ogromne količine vodene pare. Oko 100-150 milijuna tona vodene pare, ekvivalent 60.000 olimpijskih bazena, završilo je u stratosferi, sloju atmosfere iznad 15 kilometara koji ne proizvodi oblake ni kišu.
Vodena para u stratosferi ima dva glavna učinka: pomaže u kemijskim reakcijama koje uništavaju ozonski omotač i djeluje kao snažan staklenički plin. Ovaj događaj nema presedana u povijesti promatranja vulkanskih erupcija putem satelita, koji su u upotrebi tek od 1979. godine, prenosi Science Alert.
Strašne posljedice
Stručnjaci diljem svijeta odmah su počeli analizirati satelitske podatke kako bi razumjeli kretanje vodene pare u stratosferi i njezine moguće klimatske učinke. Kako bi predvidjeli buduće utjecaje, znanstvenici su koristili klimatske modele koji su simulirali scenarij s i bez erupcije Hunga Tonga. Usporedba rezultata otkrila je da je erupcija doprinijela velikoj ozonskoj rupi između kolovoza i prosinca 2023. godine, a također je predviđena vlažna australska ljeta 2024. godine.
Globalni prosječni utjecaj na temperature je minimalan, oko 0,015 stupnjeva Celzijusa, što znači da se ekstremne temperature zabilježene protekle godine ne mogu pripisati erupciji. Međutim, model predviđa trajne regionalne učinke, uključujući hladnije i vlažnije zime u sjevernoj Australiji do 2029. godine, toplije zime u Sjevernoj Americi i hladnije zime u Skandinaviji.
Ova studija je tek početak u razumijevanju kako velike količine vodene pare u stratosferi mogu utjecati na našu klimu. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdili ili opovrgnuli ovi nalazi i bolje razumjelo dugoročne posljedice erupcije Hunga Tonga na globalnu klimu.