Evo zbog čega osjećamo leptiriće u trbuhu kada smo zaljubljeni

Leptirići u trbuhu više su od dirljive metafore – fizički su fenomen koji ukazuje na duboku vezu između tijela i uma, a mi ih tumačimo kao potvrdu da smo se zaljubili.
Ako malo bolje razmislite, uz nervozu u trbuhu dolaze i znojni dlanovi, ubrzan rad srca i manjak koncentracije, a pristunost ovih simptoma govori jednako kao i njihova odsutnost. Ako izlazimo s nekim neko vrijeme i ne osjećamo pozitivnu nervozu, vjerojatno ćemo zaključiti da to jednostavno nije to.
Zašto nam tijelo šalje ove signale?
Ljubav ili privlačnost?
Istraživanja koja se bave ovom pojavom zaključila su da nema razlike, barem ne kada je mozak u pitanju, između osjećaja ljubavi i strasti. Leptirići u trbuhu koje tumačimo kao znakove da smo uistinu zaljubljeni u nekoga zapravo su pokazatelji seksualne privlačnosti i strasti.
Dakle, iako volimo glorificirati ovaj osjećaj, leptirići su zapravo osjećaj koji nastaje uslijed tjelesnih promjena i seksualnog uzbuđenja koje nas obuzme u ranoj fazi simpatija ili zaljubljenosti.
Želudac je stimuliran živcima i motivacijom
Aktivacija bazalnih ganglija u mozgu presudan je faktor zbog kojega ovi simptomi upućuju na požudu i strast više nego ljubav.
Zaljubljenost, odnosno zaljubljivanje u seksualnu privlačnost, aktivira centre užitka smještene u bazalnim ganglijama što uzrokuje trenutni fiziološki odgovor. Srce ubrzano kuca, ruke se hlade i znoje, usredotočeni ste isključivo na tu osobu, a vaš trbuh nema mira.
Stvaranjem osjećaja leptirića u trbuhu tijelo šalje signale da je pod stresom, ali je uz to i prisutna motivacija da napravimo nešto ili ponovno vidimo osobu koja nas uzbuđuje. U ovom trenutku trbuh i mozak se povezuju. Dakle, ono što smatramo osjećajem zaljubljenosti zapravo je jednako osjećaju nervoze, stresa, adrenalina i slično, a razlika je samo u tome kako ono što fizički osjećamo tumačimo.
Kemija i osobnost
Naš mozak ne pritišće čarobne gumbe kako bi nam se otkucaji srca ubrzali ili obrazi pocrvenjeli; ispušta snažne kemikalije kada vidimo osobu koja nam se sviđa.
Dopamin je prvi neurotransmiter koji reagira na viđanje privlačne osobe. Razina dopamina raste čim vidimo nešto poželjno u svom okruženju pa postajemo usredotočeni i uzbuđeni zbog osobe koju vidimo. Također se povećava razina norepinefrina, što doprinosi dodatnom fokusu, ali nas i čini nervoznima i pomalo opreznima.
Koliko intenzivno osjećamo ovu nervozu ovisi o našoj osobnosti. Primjerice, sramežljivi ljudi imaju nizak serotonin zbog čega se norepinefrin još više povećava, stvarajući visoku tjeskobu povezanu s upoznavanjem nove osobe, posebno ako ih privlači.
Često se pitamo zašto više ne osjećamo leptiriće u trbuhu i preispitujemo svoju vezu i osjećaje. Leptirići nemaju veze s osjećajima, već isključivo s kemijom. Vremenom nervoza i uzbuđenje prelaze u opuštenost i sigurnost, a samim time nestaju i leptirići. Sigurno ih osjetite kada obratite pažnju na to koliko je osoba koju volite privlačna ili kad ju neko vrijeme ne vidite, potrebno je samo osvijestiti ih.