Hrvati ga obožavaju konzumirati uz kavu, stručnjaci upozoravaju: 'Nikako to ne kombinirajte'
Osim što nas energizira, kava ima i brojne zdravstvene prednosti. Međutim, određene namirnice ne bi trebale biti konzumirane uz nju, jer mogu ometati apsorpciju hranjivih tvari ili uzrokovati probavne smetnje. Iako je svaki organizam drugačiji, stručnjaci su identificirali nekoliko vrsta hrane koje je bolje izbjegavati dok pijete kavu kako biste maksimalno iskoristili njene blagotvorne učinke.
1. Citrusi
Spoj kiselosti kave i citrusa može iritirati želudac. Oba sastojka prirodno su kisela, a njihova kombinacija može pojačati simptome refluksne bolesti poput žgaravice i mučnine. Razine pH vrijednosti kave kreću se između 4,85 i 5,13, a dodavanje kiselih citrusa samo pojačava taj efekt. Konzumacija kave i citrusa zasebno omogućuje uživanje u oba okusa bez nepotrebnog iritiranja probavnog sustava.
2. Crveno meso
Crveno meso bogato je željezom, no konzumacija kave može smanjiti njegovu apsorpciju. Kofein može ometati unos željeza u crijevima, a studije su pokazale da redovito ispijanje tri ili više šalica kave dnevno može smanjiti razinu željeza u tijelu. Željezo je ključno za zdravlje krvi i imunološki sustav, pa je bolje crveno meso konzumirati odvojeno od kave.
3. Mlijeko
Kava s mlijekom omiljena je kombinacija, ali mlijeko, bogato kalcijem, može izgubiti dio svojih hranjivih vrijednosti uz kavu. Kofein može smanjiti apsorpciju kalcija, što dugoročno može povećati rizik od problema poput bubrežnih kamenaca. Umjereno konzumiranje kave s mlijekom ne predstavlja značajan problem, ali prekomjerno ispijanje može imati negativan učinak na razinu kalcija u organizmu.
Ključ je umjerenosti
4. Pržena hrana
Pržena hrana bogata zasićenim mastima već je povezana s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Dodavanje kave toj kombinaciji može pogoršati zdravstvene učinke jer je dokazano da ispijanje veće količine kave može povećati razinu LDL kolesterola. Ako redovito jedete prženu hranu, ograničite unos kave kako biste izbjegli dodatni rizik za zdravlje srca.
5. Hrana bogata natrijem
Ispijanje kave može povisiti krvni tlak, a unos hrane bogate natrijem dodatno može pogoršati taj učinak. Iako umjerena konzumacija kave obično ne predstavlja problem, previše kave i previše soli mogu povećati rizik od hipertenzije. Stoga je važno paziti na kombinaciju ovih dviju namirnica kako bi se održala zdrava razina krvnog tlaka.
Kava je zdravi dodatak uravnoteženoj prehrani, ali bitno je ne pretjerivati. Idealno vrijeme za kavu je ujutro ili rano poslijepodne, a preporučuje se da prođe nekoliko sati između konzumacije kave i obroka kako bi tijelo optimalno apsorbiralo hranjive tvari. Pazite na unos minerala poput kalcija, željeza i cinka te izbjegavajte konzumaciju kave tijekom obroka koji su bogati ovim nutrijentima.