Hrvatica poludjela zbog česte prakse u dućanima i restoranima: 'Gdje su te inspekcije?'
Ova promjena donijela je mnoge prednosti, poput lakšeg poslovanja s drugim europskim zemljama i stabilnijeg financijskog okruženja. No, prijelaz s kune na euro nije bio potpuno bez problema. Iako je većina ljudi prihvatila novu valutu, mnogi još uvijek imaju poteškoća u prilagodbi, posebice kada je riječ o svakodnevnim transakcijama.
Jedan od najzastupljenijih izazova i dalje se javlja u dućanima i restoranima, gdje se u praksi neosvježeni načini obračuna mogu pokazati kao izvor frustracija. Naime, kako se požalila jedna Hrvatica na Redditu, najviše je smeta kada joj ne vraćaju cente jer, kako kaže, jedan cent nije isto što i jedna lipa.
"Ne, neću propasti ako mi se ne vrati 1 cent u dućanu/kafiću, ali to je moj novac. 1 cent nije jednak 1 lipa, to je 7 lipa. Nije veliki iznos, ali skupi se s vremenom (i godinama). Ako želim ostaviti to kao bakšiš, želim odlučiti sama o tome, a ne da moram pitati prodavače/konobare da mi vrate puni iznos koji mi pripada", počela je.
'Kakva inspekcija'
"U Njemačkoj npr.nema šanse da ti se 1.99€ zaokruži na 2.00€. Znam da bi se do moglo izbjeći plaćanjem karticom, ali nekad jednostavno želim koristiti keš. Gdje su te inspekcije? Ako se od svakog kupca uzima po par centi, to znači da kasa nikad ne štima", objasnila je.
U komentarima su se javili brojni Hrvati, a svako je imao svoje viđenje situacije.
"Inspekcije? Trgovci su varali i podizali cijene proizvoda kojima je vlada zamrznula cijene... Znači, ako su to mogli bez da ih ikakva inspekcija posjeti i kazni, kako onda ne bi onda mogli to sa 1 centom?", napisao je jedan korisnik.
Balkanac opisao što vas čeka ako dođete raditi u Njemačku: 'Ne nasjedajte kad vam ponude tu plaću'
Jedan je korisnik otkrio kako je rješavao taj problem: "Ja dok sam radio na kasi ako na iznos 2,99 nisam imao za vratit 1 cent, vraćao sam 5... Bakšu i tako "nismo smjeli uzimat" pa bih time onda nadoknađivao... Ako ne mogu imat ja bakšu, ne može ni firma."