Istraživači pronašli Knjigu mrtvih na 3500 godina starom groblju: Bila je okružena jezivim stvarima

Egipatski arheolozi otkrili su izgubljeno groblje staro oko 3.500 godina, koje krije pravo bogatstvo povijesnih artefakata – od mumija i statua do rijetkog papirusnog svitka dugog 13 metara s dijelovima „Knjige mrtvih”.
Svitak je pronađen još 2023. godine u području Al-Ghuraifa, a prema riječima tadašnjeg glavnog tajnika Egipatskog vrhovnog vijeća za starine Mostafe Waziryja, „karakterizira ga izuzetno dobro stanje očuvanosti”. Ovaj rukopis imao je važnu ulogu u drevnim pogrebnim običajima Egipta, budući da je bio zamišljen kako bi pokojnicima pomogao da „navigiraju” kroz zagrobni život.
Knjiga mrtvih – vodič kroz podzemni svijet
„Knjiga mrtvih” naziv je koji su moderni znanstvenici dali zbirci drevnih egipatskih tekstova. Njihova izvorna imena često se prevode kao „Knjiga izlaska na dan”, a služila su kao priručnici za sigurno putovanje duše u zagrobnom svijetu. Takvi su zapisi često polagani uz tijelo preminule osobe u grobnici.
Novo otkriveno groblje datira iz razdoblja Novog kraljevstva (oko 1550. – 1070. pr. Kr.), jednog od najmoćnijih i kulturno najbogatijih razdoblja starog Egipta.
Mumije, sarkofazi i figurice za zagrobni život
Osim rijetkog svitka, arheološki tim otkrio je i mumije, kamene i drvene sarkofage, amulete te brojne „šabti” figurice. Ove male skulpture, poznate i kao ushabti, imale su simboličnu funkciju – vjerovalo se da služe pokojniku u zagrobnom svijetu, obavljajući poslove umjesto njega.
U službenom priopćenju egipatskog Ministarstva turizma i starina navodi se i pronalazak kanopskih posuda, koje su se koristile za čuvanje unutarnjih organa pokojnika nakon balzamiranja.
Stručnjaci o značaju otkrića
Lara Weiss, direktorica njemačkog Roemer i Pelizaeus muzeja, koja je stručnjakinja za „Knjigu mrtvih”, izjavila je za Live Science da je riječ o „izvanrednom nalazu”. „Ako je svitak toliko dug i dobro očuvan, svakako se radi o velikom i zanimljivom otkriću,” naglasila je Weiss.
Uz svitak i figurice, arheolozi su pronašli i ostatke kamene arhitekture te drvene kovčege koji su nekada sadržavali mumificirana tijela.