Iz malog grada u BiH želi preseliti u Hrvatsku: 'Nemoj dolaziti ako nemaš ovo'

Korisnici ondje dijele mišljenja o filmovima, uspoređuju cijene hrane po gradovima, žale se na susjede, traže savjete o karijeri ili se pak povjeravaju u vezi svojih privatnih problema. Rasprave često budu iznenađujuće korisne, a nerijetko se upravo ondje mogu dobiti informacije koje su praktične, konkretne i iz prve ruke.
U moru tema, nađu se i oni koji traže pomoć prilikom preseljenja ili života u inozemstvu – što je čest slučaj na regionalnim forumima. Tako je nedavno jedan korisnik iz Bosne i Hercegovine zatražio savjet o preseljenju u Zagreb. Zanimalo ga je kakav je život u glavnom gradu Hrvatske, kakve su cijene stanova, kako funkcionira promet, i što ga čeka u smislu papirologije. Njegova objava brzo je izazvala niz korisnih komentara – od konkretnih savjeta o kvartovima i javnom prijevozu, do iskustava ljudi koji su prošli istu stvar.
"Živim u malom gradu u BIH i već neko vrijeme razmišljam o preseljenju u Zagreb. Ovdje mi je sve postalo nekako monotono i imam osjećaj da sam upala u zonu udobnosti. Nedostaju mi izazovi i promjene. S druge strane, iskreno me strah. Bojim se da neću potrošiti godinu dana života pokušavajući nešto što bi moglo biti preteško - svi mi govore da je Zagreb skup, stresan i da ću "propasti", te da bi mi bilo pametnije odmah ciljati na Austriju ili Njemačku ako već želim ići u inozemstvo.
Po nacionalnosti sam Hrvat, pa možda podsvjesno romantiziram ideju života u Hrvatskoj. Ne znam koliko je to realno. Planiram živjeti s cimerom kako bih smanjio troškove. Zna li netko koja bi bila minimalna neto plaća za pristojan život u Zagrebu? Da si mogu priuštiti stan (zajednički najam), osnovne troškove, eventualno kavu vikendom i malo ušteđevine? Ako je netko prošao kroz nešto slično ili ima savjet - bio bih zahvalan", napisao je.
Selidba u Zagreb savjeti
by inaskcroatia
'Ne dolazi bez toga'
U komentarima su se javili brojni Hrvati. Jedan je poručio: "Ha gle, budeš li previše vrtio da ili ne, nećeš nikad otići iz sela. Spremi prnje i odi. Vidjet ćeš šta će biti. Doma se uvijek možeš vratiti. Ja sam živio najbolje godine u Zagrebu, od 20-te do 30-te, isto sam otišao na divlje (iz Like) i to je najboljih 10 godina mog života. Nikad nisam prežalio što sam otišao iz Zagreba."
Drugi je pak istaknuo: "Nemoj se seliti bez da nemaš neki okviran plan. Ako već radiš u BiH, malo se strpi. Uštedi nešto novca pa da ti selidba ne bude veliki financijski šok. Laički rečeno, onoliko koliko plaćaš u markama, toliko ćeš sada plaćati u eurima. Npr, ako najma nekog stana plaćaš tamo 400 KM, u hrvatskoj je duplo više. Sad ako se odlučiš na cimerstvo, najbolje ti je da se raspitaš malo po fejsu ili redditu, samo moraš paziti jer ima svakakvih oglasa. A, možeš i eventualno ako imaš neke poznanike u Zagrebu da se raspitaš i s njima, možda netko od njihovih poznanika traži cimere.
Troškovi života ovise od osobe do osobe. Ja bi rekao kako je minimalna pristojna plaća nekih 1200 eura. Ono da imaš pokriveno stan i režije, hranu, zet, teretanu ako ju koristiš. Možeš još i nešto uštedjeti mimo toga. Savjet da ne jedeš puno vani jer je preskupo. Kavicu si možeš tu i tamo priuštiti, ali je sve dosta skupo. Bio sam neki dan u Bosni, kava se može popiti za nekih cca 1 euro, kod nas je to ipak malo skuplje. Ako ne znaš kuhati, trudi se naučiti.
Scena s plaže u Dalmaciji zgrozila Hrvate: 'U kontejner s tim ili u more'
Nisam ni ja nekih maher po tom pitanju, ali kako sam se preselio u stan sve više uviđam kako mi je financijski isplativije. Uvijek prati akcije. Kod nas je Žabac čudo. Eurospin isto ima dosta jeftinih i dobrih stvari, Lidl isto. Sad su se pojavile i neke aplikacije koje ti nude usporedni prikaz cijena proizvoda."