Iz svemira snimljen nevjerojatan fenomen na Zemlji: Uspjeli su slikati golemu 'meduzu'
Fotografija prikazuje izuzetno neobičan oblak u obliku meduze koji lebdi iznad zapadne Afrike. Oblak neobičnog oblika, dug otprilike 300 kilometara, primijećen je iznad središnjeg Malija putem vremenskog satelita Suomi NPP, koji su zajednički vode NASA i Nacionalna administracija za oceane i atmosferu (NOAA). "Zvono" meduze nalazi se iznad grada Mopti, dok se "tentakule" pružaju prema Burkina Fasu, prema NASA-inom Earth Observatoryju.
Bizaran oblak rezultat je meteorološkog fenomena poznatog kao granični izlaz, koji je u suštini udarni val brzo pokretnog zraka koji se širi iz oblaka oluje. Granični izlazi, također poznati kao fronte udara, pokreću se kada hladan zrak iz oblaka silazi do površine, prema NOAA-i. Kad se ovo kretanje, poznato kao hladan niz, dogodi, hladni zrak počinje brzo širiti prema vani poput valova na jezeru, gurajući topliji zrak prema gore.
"Linija oblaka u obliku luka uzrokovana je podizanjem manje gustog zraka preko granične linije", rekao je Joseph Munchak, meteorolog iz Goddard Space Flight Center NASA-e, za Earth Observatory.
Kako je nastao
Uobičajeno, to stvara veliki disk povišenih oblaka poznat kao polica ili valni oblak, koji često izgleda poput nakovnja kada se gleda s tla. No u ovom slučaju, samo je dio diska formiran jer je granični izlaz djelomično bio poremećen vjetrovitim strujama, dodao je Munchak.
U suhim područjima, granični izlazi mogu podizati prašinu i pijesak s okolnog krajolika, stvarajući kratkotrajne zidove čestica poznate kao habube, prema Earth Observatory. Ovi olujni oblaci prašine, koji obično traju samo nekoliko minuta, često se pojavljuju kao da dolaze iznenada nakon oluja i mogu značajno smanjiti vidljivost i kvalitetu zraka, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.