Je li Crveno more zaista crveno?
Satelitske slike snimljene iz svemira prikazuju Crveno more kao plavu liniju koja ide otprilike od sjevera prema jugu duž sjeveroistočnog ruba afričkog kontinenta. Intenzivno plavetnilo vode, koje je u oštroj suprotnosti sa sivosmeđom bojom okolnog krajolika, pobija poznato ime mora. Naizgled, ne postoji ništa crveno u Crvenom moru.
Objašnjenje obojenog imena
"Mislim da nitko sa sigurnošću ne zna kako je Crveno more dobilo ime", rekla je Karine Kleinhaus, profesorica morskih i atmosferskih znanosti. Moguće je, dodala je, da bi odgovor mogao imati veze s algama Trichodesmium erythraeum.
Ove alge ponekad se nazivaju "morska piljevina", a spadaju u vrstu cijanobakterija, odnosno vodenih bakterija koje prežive fotosintezom, koja pripada skupini plavo-zelenih algi te je odgovorna za između 60% i 80% konverzije dušika u oceanu, prema u NASA Earth Observatory.
T. erythraeum je plodna alga i nalazi se u velikom dijelu svjetskih tropskih i suptropskih oceana. Raste u izobilju u Crvenom moru i podložna je povremenom cvatu, što se događa kada dođe do brzog rasta populacije. Kada alge odumru, voda poprima crvenkasto-smeđu boju dok se umiruće alge šire po površini mora. Što može biti jedan od razloga zbog kojega je more dobilo ovaj naziv.
Međutim, također je moguće da je Crveno more dobilo ime po crvenim planinama koje obrubljuju dijelove njegove obale, primjerice prostiru se duž jordanske obale.
Posebnost Crvenog mora
Crveno more nije definirano samo njegovim imenom, ono je žarište biološke raznolikosti s mnogim endemskim životinjama koje se nalaze samo u Crvenom moru ili Adenskom zaljevu.
Dugo i usko, Crveno more stisnuto je između sjeveroistočne Afrike i Arapskog poluotoka. Proteže se otprilike 1930 kilometara od Sueskog zaljeva na sjeveru do Adenskog zaljeva na jugu, povezujući se na kraju s Indijskim oceanom. Prema Britannici, maksimalna širina Crvenog mora je 305 kilometara, a najveća dubina je 3040 metara. Pokriva površinu od približno 450 000 četvornih kilometara.
Također, ima jedan od najdužih neprekinutih koraljnih grebena na svijetu koji se proteže na 4000 kilometara i sadrži bogatu raznolikost morskog života. Jedinstvene karakteristike grebena čine ga jednim od jedinih morskih utočišta na svijetu koje je zaštićeno od klimatskih promjena.
Koralji koji su se tamo nastanili na kraju posljednjeg ledenog doba bili su samo oni koji su mogli podnijeti vrlo visoke temperature i salinitet, budući da su uvjeti u Crvenom moru tada bili takvi. Stoga sada žive znatno ispod svojih maksimalnih temperatura i predviđa se da će biti jedan od posljednjih koraljnih grebena koji će preživjeti ovo stoljeće.
Crveno more je jedno od najmlađih svjetskih vodenih površina i nastalo je cijepanjem dviju tektonskih ploča, Arapske i Afričke ploče, koje se još uvijek odvajaju pa je tako more sve veće.