Je li napokon riješen misterij izgradnje piramida? Objašnjenje leži u nečemu što je davno nestalo
Nova istraživanja sugeriraju mogući razlog zašto se drevne egipatske piramide nalaze na neupadljivom traku pustinjske zemlje, daleko od obala modernog Nila. Prema ovoj teoriji, piramide su izgrađene uz obalu riječnog sustava koji je vremenom nestao. Ova teorija ne samo da objašnjava neobičnu lokaciju piramida, već može pružiti i uvid u to kako su ove misteriozne strukture izgrađene prije više od 4.500 godina.
Više od 30 piramida smješteno je duž vertikalne trake između Gize i Lishta uz rub nepristupačne Zapadne pustinje. To uključuje i Veliku piramidu u Gizi, možda najpoznatiju drevnu egipatsku piramidu i jedno od sedam čuda drevnog svijeta koje je ostalo sačuvano. Polje piramida udaljeno je prilično od Nila kakav poznajemo danas. Međutim, poznato je da se rijeka značajno promijenila tijekom tisućljeća i vjerojatno je imala puno veći protok u prošlosti, kao i grane koje više ne postoje. U novoj studiji, znanstvenici su pregledali satelitske snimke kako bi tražili moguću lokaciju nekadašnje riječne grane koja je tekla uz rub Zapadne pustinje uz piramidalna polja. Nakon što su pronašli obećavajućeg kandidata, krenuli su na teren provesti geofizička istraživanja i prikupiti uzorke sedimenata.
Nestali pritok
Tvrdi se da su otkrili dokaze o 64 kilometra dugo nestalom pritoku rijeke Nila. Predlažu naziv "Ahramat", što na arapskom znači "piramide". "Duljina vjerojatno je bila stvarno, stvarno duga, ali i širina ove grane na nekim područjima bila je ogromna. Govorimo o pola kilometra ili više u širini, što je nešto što je ekvivalentno širini današnjeg Nila", rekla je dr. Eman Ghoneim, vodeća autorica studije s Sveučilišta Sjeverne Karoline u Wilmingtonu, za IFLScience 2023. godine nakon predstavljanja istraživanja na 13. Međunarodnom kongresu egiptologa.
"Tako da nije bila mala grana. Bila je to glavna grana." Čini se da je ova rijeka počela nestajati prije otprilike 4.200 godina, u stoljećima nakon što su piramide izgrađene. Nakon intenzivne suše, trak se počeo pokrivati pješčanim nanosima, zakapajući rijeku ispod pokrivača pustinje.
"Dok su se grane gubile, i drevni egipatski gradovi i naselja su se zasipali i nestajali, i zapravo nemamo pojma gdje ih pronaći", dodao je dr. Ghoneim.
Prije nego što je nestala, takva bi riječna grana bila neprocjenjivo sredstvo za gradnju piramida. Umjesto da vuku ogromne količine kamena preko pustinje, vodeni put omogućio bi tonama materijala i radnicima da budu transportirani duž Egipta poput sustava vena. "Ako su piramide posvuda na ovom specifičnom području, u prošlosti su morala postojati vodena tijela koja su nosila ili olakšavala prijevoz kamenja i velikog broja radnika do ovih lokaliteta", zaključila je dr. Ghoneim. Studija je objavljena u časopisu Communications Earth & Environment.