Jedan namještaj u vašem domu prljaviji je od WC daske: Prepun je bakterija, plijesni i gljivica

Nova britanska studija, provedena u suradnji mikrobioloških stručnjaka iz Melbec Microbiology i Sofa Cluba, otkrila je da upravo taj komad namještaja – oko kojeg se najčešće okupljamo i na kojem provodimo sate – skriva zapanjujuće visoke razine mikrobiološke kontaminacije.
Istraživanjem je obuhvaćeno šest kauča iz različitih britanskih domova. Znanstvenici su otkrili da se na samo 100 cm² presvlake prosječnog kauča nalazi više od pola milijuna bakterija. Usporedbe radi, WC daska u prosjeku ima oko 6800 bakterija, dok se na kuhinjskom košu zabilježilo oko 6000.
Najbrojnije su bile takozvane aerobne mezofilne bakterije – mikroorganizmi koji uspijevaju u umjerenim uvjetima i često nastaju kao rezultat nakupljene hrane ili ljuštenja kože. Drugim riječima, ostaci sendviča, kokica i odumrlih stanica kože stvaraju savršeno tlo za razvoj ovih nepozvanih gostiju.
Pritom kauč nadmašuje čak i druge svakodnevne površine koje smatramo “kritičnima”. Površina radnog stola nosi u prosjeku 5900 bakterija, laptop 5800, a daljinski upravljač 3700 – no nijedna od tih brojki ne dolazi ni blizu razini zaraze koju su pokazali kauči, prenosi Daily Mail.

Tko bi rekao
Zabrinjavajuće je i to da je najzagađeniji kauč bio onaj u kućanstvu s dvije mačke – znanstvenici su tamo pronašli više od 2,7 milijuna bakterija po 100 cm², uključujući i potencijalno opasnu E. coli, bakteriju koja se normalno nalazi u crijevima, ali kad završi na površinama u kući, može izazvati ozbiljne infekcije.
Ni ljubitelji pasa ne mogu odahnuti. Kauč iz doma s jednim psom, iako se redovito čisti jednom mjesečno, također je imao visoku razinu kontaminacije. Najbolje je prošao kauč iz doma s malim djetetom – iako nije bio sterilno čist, ipak je imao najmanje mikroorganizama među ispitanima.
Osim bakterija, otkriveni su tragovi plijesni i gljivica, što dodatno potvrđuje da je redovita higijena ovih površina nužna, a ne opcionalna. Monika Puccio iz Sofa Cluba savjetuje svakodnevno brisanje tkanine kako bi se uklonila prašina i spriječilo taloženje prljavštine. Za dublje čišćenje preporučuje se posipanje sode bikarbone, koju je potrebno ostaviti pola sata i potom temeljito usisati. Jastučnice, naglašava, treba prati sukladno uputama na etiketi, i pritom paziti da se potpuno osuše kako bi se izbjeglo stvaranje plijesni.
Otkriveni šokantni podaci o mikrovalnim pećnicama: Skrivaju opasne bakterije otporne na zračenje
Zaključno – ako ste do sad svoj kauč smatrali utočištem za odmor, možda je vrijeme da ga počnete gledati i kao žarište mikroba. A usisavač i soda bikarbona mogli bi vam postati najbolji saveznici.