Jedna vrlo opasna kemikalija trajno oštećuje vaše bubrege: Evo kako ulazi u vaš organizam
"Vječne kemikalije” - štetni spojevi poznati po svojoj postojanosti - sve su prisutnije u okolišu i našim tijelima, a novo istraživanje sugerira da bi mogli štetiti ključnom sustavu odvodnje u našem organizmu – bubrezima. Znanstvenici sa Sveučilišta Južne Kalifornije (USC) proučili su učinke tih kemikalija na bubrežnu funkciju i mikrobiom crijeva u mladoj odrasloj populaciji, s rezultatima koji upozoravaju na moguće trajne posljedice za ljudsko zdravlje.
Ove kemikalije, službeno poznate kao per- i polifluoroalkilne tvari (PFAS), prisutne su u proizvodima poput neprianjajućeg posuđa, kozmetike i ambalaže za hranu. Zbog svoje visoke otpornosti na razgradnju, PFAS kemikalije mogu godinama cirkulirati u okolišu i tijelima ljudi, pa otuda naziv "vječne kemikalije”. Studija objavljena u Science of the Total Environment otkriva da su čak i male koncentracije tih kemikalija povezane s ozljedama bubrega kroz oksidativni stres i upalu.
U istraživanju je sudjelovalo 78 sudionika u dobi od 17 do 22 godine, uglavnom hispanskog porijekla, koji su praćeni tijekom četiri godine. Analizom krvi na početku i kraju istraživanja ustanovljeno je da su oni s višim razinama izloženosti PFAS kemikalijama imali niže vrijednosti serumskog kreatinina – markera funkcije bubrega.
Utječu na mikrobiom
Na svakih povećanih standardnih odstupanja izloženosti PFAS kemikalijama, funkcija bubrega pala je za 2,4 posto, što je, premda naizgled mali broj, zabrinjavajuće, budući da je ovo ključno razvojno razdoblje za bubrege.
"Izloženost PFAS kemikalijama vjerojatno mijenja sastav mikrobioma crijeva, što je povezano s nižom razinom korisnih bakterija i smanjenjem protuupalnih metabolita,” objašnjava znanstvenica Hailey Hampson iz USC-a, ističući važnost praćenja dugoročnih utjecaja. Promjene u sastavu crijevnih bakterija i njihovih metabolita objasnile su između 33 i 50 posto zabilježenog pada funkcije bubrega, čime je pokazano da ove kemikalije utječu na zdravlje bubrega djelovanjem na mikrobiom.
Znanstvenici pronašli zabrinjavajući materijal u ljudskom tijelu i može biti u svima nama: 'Brzo se talože'
Iako je studija imala relativno mali uzorak, ona pruža novi uvid u način na koji "vječne kemikalije” djeluju na ljudski organizam, kao i na načine budućeg praćenja oštećenja organa. „Ovo je samo dokaz koncepta, ali otvara nove smjernice u istraživanju utjecaja PFAS kemikalija na zdravlje bubrega,” zaključuju istraživači, koji nastavljaju proučavati dodatne biološke mehanizme povezane s ovim dugovječnim zagađivačima.