Jeste li se ikada pitali zašto se noćne more ponavljaju? Psiholog upozorava, moglo bi doći do poremećaja

Noćne more imaju skriveno značenje, a njihova ponavljajuća pojava može ukazivati na sklonost osobe prema strahovima, ozbiljnoj anksioznosti i prekomjernoj empatiji. Klinički psiholog, kognitivno-bihevioralni terapeut i somnolog Aleksej Melehin objašnjava da noćne more mogu biti i štetne i korisne. Neprijatni snovi djeluju kao zaštitni mehanizam psihe, koji pomaže u izbjegavanju teškog stresa i psihičkog sloma.
Međutim, ako snovi izazivaju buđenje s lupanjem srca, mučninom i drugim tjelesnim manifestacijama, to može biti znak za uzbunu. Ti simptomi mogu ukazivati na postojanje psihičkog poremećaja. Stoga je važno utvrditi specifične razloge za pojavu takvih noćnih mora i njihovo ponavljanje.
Ponavljajuće noćne more mogu biti povezane s posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP), sindromom sagorijevanja, separacijskom anksioznošću, klasičnim perfekcionizmom, a također mogu biti znak kliničke depresije ili povezane s nesigurnošću osobe koja se bori s tim problemom, objašnjava doktor.
Melehin kaže da noćne more treba smatrati kao neku vrstu ekrana koji vam prikazuje što se događa u vašem životu. Ne treba ih ignorirati jer se ne pojavljuju bez razloga.
Treba paziti
Prema njegovom mišljenju, noćne more često pogađaju izuzetno empatične osobe, anksiozne ili one sklone strahovima. Somnolog vjeruje da noćne more omogućuju obnavljanje "psihološke oklopnosti" nakon traumatičnog iskustva, posebno kada su se osjećali nesigurno ili suočavali s neizvjesnošću.
Ako noćne more utječu na kvalitetu sna, važno je potražiti stručnu pomoć kako bi se razumjelo srž problema i riješilo ga. Neurologinja Ana Lacinova ističe neke pokazatelje kvalitetnog sna, poput najmanje sedam sati spavanja, sposobnosti da se zaspi bez sedativa te dobrog raspoloženja nakon buđenja.
S obzirom na to da smo tijekom dana vrlo aktivni i neprestano primamo nove informacije, našem živčanom sustavu i cijelom tijelu potreban je odmor. Znanstvenici su otkrili da je najmanje sedam sati sna dovoljno za obnovu mozga, kardiovaskularnog sustava, gastrointestinalnog trakta i cijelog tijela.