Kako funkcioniraju štedne žarulje i kako nam štede struju?
Koliko nam u tome mogu pomoći štedne žarulje i na koji način one uopće funkcioniraju? Štedne su žarulje izumljene kao zelena alternativa jer za jednako intenzivnu svjetlost koriste 90% manje energije. Žarulja je općenito jedan je od izuma koji je zasigurno promijenio svijet jer se čovječanstvo odjednom usmjerilo na planiranje izgleda gradova i objekata temeljeno na dostupnosti rasvjete i kako će ta rasvjeta izgledati.
Klasične žarulje
Tradicionalna ili "žarulja sa žarnom niti" sastoji se od komada čvrste metalne žice s vrlo visokom točkom taljenja, obično izrađene od volframa, okružene staklenim poklopcem. Kada struja prolazi kroz nju, žica svijetli, stvarajući svjetlost koja ispunjava prostoriju. Ako zamislite da žarač svijetli crveno nakon što ga držite u vatri, to je otprilike jednako tome što se odvija u unutrašnjosti žarulje i načinu na koji žarulja emitira svjetlost. Penn State University navodi kako se samo 10% energije u žaruljama sa žarnom niti pretvara u svjetlost, a ostatak u toplinu zbog čega, kao što vjerojatno i sami znate, morate pričekati nekoliko minuta kako biste promijenili žarulju jer je prevruća. Zbog toga su takve žarulje zapravo vrlo neučinkovite jer nikome nije u cilju koristiti žarulje kako bi se ugrijali.
Štedne žarulje
Prve verzije štednih žarulja pojavile su se već oko 1955. Štedne žarulje koriste istu tehnologiju kao i “klasične” sa žarnom niti, ali uz bitne razlike. Tako je, primjerice, halogena žarulja vrlo slična onoj sa žarnom niti, ali sadrži male količine halogenog plina koji se miješa s parama volframa koji se potom taloži u samoj žarulji što žarulji daje mogućnost jačeg i duljeg sjaja. Ipak, ovo ne znači kako su halogene žarulje idealne. To pokazuje i činjenica da je Europska unija 2009. započela s uklanjanjem neefikasnih žarulja s tržišta, a Ujedinjeno Kraljevstvo je u rujnu 2021. zabranilo uporabu halogenih žarulja.
1976. pojavile su se kompaktne fluorescentne žarulje (CFL), navodi Edison Tech Centre. Bile su to prve istinski energetski učinkovite žarulje dostupne potrošačima i koristile su između 70% i 80% manje energije od tradicionalnih žarulja s 50 puta duljim trajanjem od klasičnih žarulja sa žarnom niti.
Još efikasnije žarulje su LED žarulje koje su se pojavile već 1927., ali su se u svakodnevnom životu počele koristiti tek nekoliko desetljeća kasnije. U početku su LED žarulje bile izrazito skupe dok se danas mogu pronaći u gotovo svakom kućanstvu ili poslovnoj zgradi. LED žarulje najviše se razlikuju po tome što u njima svjetlost proizvodi čvrsta tvar, a ne niti ili plinovi. Taj čvrsti materijal je poluvodič nazvan dioda koji omogućava da struja prolazi kroz njega. LED žarulje mogu trajati 50 000 sati što znači kako mogu izdržati 10 godina bez da ih morate zamijeniti.
Osim što će vam štedne žarulje zaista uštedjeti novac istovremeno ćete pomoći i okolišu jer, primjerice, LED žarulje koriste značajno manje energije za proizvodnju svjetlosti.