Kamera se spustila u Veliku plavu rupu pa uhvatila nevjerojatan prizor: 'Ova snimka će užasnuti svijet'
Ova golema morska vrtača prvotno je bila špilja, ali je potopljena prije nekoliko tisuća godina kada je razina mora porasla. Jacques Cousteau je popularizirao Veliku plavu rupu, pretvorivši je u omiljeno mjesto za ronioce. Iako nas možda prirodna znatiželja vuče prema takvim fenomenima, Velika plava rupa može biti opasna.
Ronjenja do dna otkrila su ljudske ostatke dvojice ljudi, zajedno s GoPro kamerom i plastičnim otpadom. Odlučeno je da se tijela ostave na mjestu kao svojevrsno počivalište za preminule ronioce, piše LADbible.
Tijekom godina, bilo je nekoliko značajnih ekspedicija u Veliku plavu rupu, uključujući onu iz prosinca 2018. kada su dvije podmornice istraživale njene dubine. Isprva su naišli na obilje morskog života, ali nakon određene dubine, sve je nestalo. Na dubini od oko 90 metara nalazi se sloj hidrogen sulfida, ispod kojeg je voda tamnija i bez života.
Opasno mjesto
Ispod ovog sloja nalaze se samo mrtve ljuske morskih bića i ljudski ostaci. Ekspedicija iz 2018. godine otkrila je ostatke dvojice ronilaca, obavijestivši vlasti prije nego što su ih ostavili na mjestu. Pomoću podvodnog drona snimili su svoja otkrića, uključujući trenutak pronalaska tijela. Stručnjaci su ovaj pothvat opisali kao "snimku koja će užasnuti svijet".
Snimke su pokazale dramatičan kontrast između gornjeg dijela Velike plave rupe prepunog života i donjeg dijela ispod sloja hidrogen sulfida, koji je zapravo podvodno groblje bez svjetla i aktivnosti. Na dnu rupe pronađeni su i slojevi mulja, koji su pružili važne informacije o povijesnim događajima poput suša i oluja koje su možda doprinijele kolapsu civilizacije Maja.