Liječnik objasnio zašto nikada ne biste trebali istiskati prištiće: 'To može biti jako opasno'

S promjenom vremena, mnogi se suočavaju s pogoršanjem stanja kože, a neposredno prije dugo iščekivanih praznika često pokušavamo riješiti dosadne prištiće koji se naizgled samo povećavaju. Iako je primamljivo riješiti ih se pod svaku cijenu, važno je to učiniti na zdrav način kako ne bismo pogoršali situaciju.
Jedno posebno opasno područje na licu, nazvano "trokut opasnosti" ili "trokut smrti", može izazvati ozbiljne infekcije ako nismo pažljivi, prenosi LADbible.
Što je "trokut opasnosti"?
"Trokut opasnosti" obuhvaća područje od uglova usana do hrpta nosa, tvoreći oblik trokuta. Ako u ovom području ne održavate higijenu prilikom uklanjanja prištića, možete izazvati ozbiljnu infekciju poput tromboze kavernoznog sinusa (CST), što može dovesti do rijetkih, ali ozbiljnih krvnih ugrušaka koji usporavaju protok krvi do mozga.
Dr. Joshua Zeichner, izvanredni profesor dermatologije u bolnici Mount Sinai u New Yorku, objašnjava: "Ovo područje lica smatra se posebno opasnim zbog svoje blizine mozgu."
Mogući rizici od istiskivanja prištića u "trokutu opasnosti"
Iako naziv "trokut smrti" zvuči ekstremno, briga o koži u ovom području je ključna. Čak i branje ili grebanje može omogućiti bakterijama da uđu i izazovu infekciju. Medicinski stručnjaci općenito preporučuju da ne istiskujete prištiće jer riskirate da sadržaj prištića prodre dublje u kožu.
Što može poći po zlu?
Infekcija
Istiskivanje prištića u "trokutu opasnosti" može dovesti do opasne infekcije, kao što je CST. Dr. Zeichner objašnjava: "Kavernozni sinus je velika vena koja odvodi krv iz mozga, stvarajući poveznicu između vanjskog i unutarnjeg dijela našeg tijela. Ako dođe do infekcije, najgori mogući scenarij je da se ona proširi kroz ovaj sinus."
Simptomi CST-a uključuju groznicu, glavobolju, paralizu mišića koji kontroliraju pokrete očiju i oticanje oko očiju.

Ožiljci
Istiskivanje prištića također može uzrokovati ožiljke ili kraste, što može rezultirati trajnim ožiljcima ili tamnim mrljama na licu poznatim kao postupalna hiperpigmentacija, koja može nestati tek nakon duljeg vremenskog razdoblja, ponekad i do 12 mjeseci.
Znanstvenici otkrili način kako zaustaviti starenje: Metoda je uistinu vrijedna divljenja
Kako liječiti prištiće?
Prvo, izbjegavajte dodirivanje lica kako biste spriječili akne u "trokutu opasnosti". Ako se prištići pojave, bolje ih je liječiti lijekovima nego ih istiskivati. Neki učinkoviti lijekovi protiv akni uključuju:
Adapalen
Azelainska kiselina
Benzoil peroksid
Glikolna kiselina
Salicilna kiselina
Sumpor
Ovi sastojci pomažu u uklanjanju bakterija, sušenju viška ulja i ljuštenju gornjeg sloja kože, čime smanjuju crvenilo i akne. Hidratantna krema na bazi vode također može spriječiti suhoću i ljuštenje kože.
Određena hrana, poput mliječnih proizvoda, masne hrane i slatkiša, može pogoršati akne, stoga ih je najbolje izbjegavati.
Na kraju, pravilna rutina njege kože ključna je za prevenciju i liječenje akni. Uključuje redovito pranje lica, korištenje hidratantne kreme i specijaliziranih krema za prištiće prema vašim potrebama.