Znanstvenici otkrili način kako zaustaviti starenje: Metoda je uistinu vrijedna divljenja

Znanstvenici iz Budimpešte vjeruju da su otkrili ključ za usporavanje procesa starenja, što bi moglo imati značajne implikacije na produženje ljudskog života.
Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, žene u SAD-u žive u prosjeku do 80,2 godine, dok muškarci imaju očekivani životni vijek od 74,8 godina. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da bi se ta razlika mogla smanjiti, pa čak i da bi se proces starenja mogao usporiti.
Tim istraživača predvođen Dr. Ádámom Sturmem i Dr. Tiborom Vellaiem s Eötvös Loránd sveučilišta, proučavao je gliste kako bi identificirao elemente u našoj DNK koji destabiliziraju genetske kodove povezane sa starenjem. Fokusirali su se na dijelove DNK poznate kao transpozabilni elementi (TE) ili "skakući geni" koji se mogu kretati unutar genetskog koda. Prekomjerno kretanje tih elemenata može uzrokovati nestabilnost genetskog koda i ometati funkciju stanica, što dovodi do starenja.

Piwi-piRNA put i "besmrtnost"
Dr. Sturm i Dr. Vellai prethodno su objavili radove o ulozi transpozabilnih elemenata u procesu starenja te o Piwi-piRNA putu, koji je prisutan u matičnim stanicama raka i omogućava im da ostanu "besmrtne". Teoretizirali su o mogućoj vezi između Piwi-piRNA sustava i koncepta besmrtnosti.
U najnovijem istraživanju, tim je pokušao ojačati Piwi-piRNA put u glisti Caenorhabditis elegans. Koristili su tehnike za smanjenje aktivnosti transpozabilnih elemenata, što je rezultiralo sporijim starenjem glista. Kada su istraživači kontrolirali više transpozabilnih elemenata istovremeno, produžili su životni vijek glista do 30 posto.
Rezultati su objavljeni u časopisu Nature Communications i pokazali su da kontroliranje određenih transpozabilnih elemenata može promijeniti način na koji geni funkcioniraju u DNK i usporiti proces starenja. Dr. Sturm je komentirao: "U našim eksperimentima s produženjem životnog vijeka, jednostavno smanjivanjem aktivnosti transpozabilnih elemenata ili somatskom prekomjernom ekspresijom elemenata Piwi-piRNA puta, uočili smo statistički značajnu prednost u životnom vijeku. Ovo otvara vrata mnogim potencijalnim primjenama u medicini i biologiji."
Jung je tvrdio da su osobe s ove četiri osobine najposebnije na svijetu: Provjerite jeste li među tih 1 posto ljudi
Potencijalne primjene u medicini
Ovo istraživanje moglo bi dovesti do novih metoda za produljenje života i poboljšanje zdravlja ljudi u starijoj dobi. Dr. Vellai je dodao: "Ova epigenetska modifikacija može utrti put za metodu određivanja starosti iz DNK, pružajući precizan biološki sat."
Ova revolucionarna otkrića mogla bi transformirati naše razumijevanje starenja i ponuditi nove pristupe za produženje zdravog životnog vijeka.